ΑΕΚ - Πανόραμα 27-26: Δεύτερη νίκη στην Α1 με θρίλερ ως το τέλος

Η ΑΕΚ νίκησε 27-26 το Πανόραμα στο «Γ. Κασιμάτης», στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε μεταξύ της ΑΕΚ και του Πανοράματος, στην μοναδική αναμέτρηση αυτό το διήμερο, για την 3η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Η Ενωση επικράτησε δύσκολα με 27-26, με το Πανόραμα να κάνει μεγάλη προσπάθεια να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ μετά το 20’ και να φτάνει να έχει και προβάδισμα, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να σημειώσει την δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα.

Το Πανόραμα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (5-4), με την «Ένωση» δια χειρός Μπόργκες, να παίρνει το προβάδισμα και τη διαφορά 4 τερμάτων (13-9). Ωστόσο, η αποβολή της Μπουλάτοβιτς στα μισά του πρώτου μέρους, άλλαξε τις ισορροπίες, με αποτέλεσμα το Πανόραμα να μειώσει στο γκολ (15-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά σκληρές άμυνες και το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό. Το Πανόραμα δέκα λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε (20-21), αλλά η ΑΕΚ πέρασε μπροστά και εν τέλει πήρε τη νίκη με 27-26.

ΑΕΚ – Πανόραμα 27-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-5, 10-8, 13-9, 15-14 (ημ.), 15-15, 18-18, 20-19, 20-21, 24-24, 27-26.

ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 3, Καραγιάννη, Φράγκα 2, Ψαριώτη 1, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά 1, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου Χ., Μπρεάνου Μ., Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 8, Πατρώνη 5.

Πανόραμα (Σωκράτης Βακάλης): Λιούκα 2, Παπαδοπούλου Γ., Κάρσιου 2, Φλώρου, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου 3, Βράμπα Ε., Νικολάου, Καραβέλη, Βράμπα Δ., Λύτρα, Γκονσάλβες 2, Κουλούρη 9, Αμπίλντα 6, Παπαδοπούλου Α. 2.

Διαιτητές: Μερτινιάν-Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 3-7. Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 5/6-5/5.