ΟΦΝ Ιωνίας- ΠΑΟΚ 18-24: Ένα βήμα μακριά από τον τίτλο ο «δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών με τη Νέα Ιωνία και με νίκη το Σάββατο (9/4) θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Το δεύτερο από τα τρία βήματα που απαιτούνται, για να υπερασπιστεί τον τίτλο της πρωταθλήτριας, έκανε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ στο χάντμπολ.

Ο «δικέφαλος» κέρδισε και μέσα στην έδρα του ΟΦ Ν. Ιωνίας με 18-24, για να κάνει το 2-0 στην σειρά των τελικών παίζοντας και πάλι εξαιρετική άμυνα όπως στο πρώτο ματς και το Σάββατο (9/4) με νίκη θα πάρει και φέτος τον τίτλο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τις άμυνες να κάνουν την δουλειά και να μένουν κοντά στο σκορ. Στο 17’ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (4-7), ωστόσο στο 23’ η ομάδα της Νέας Ιωνίας κατάφερε να ισοφαρίσει (7-7) και να περάσει μπροστά με την Κεπεσίδου, σε ένα σερί 4-0. Στο τέλος του ημιχρόνου ωστόσο η ομάδα του ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων (9-11).

Με την επανάληψη ο ΠΑΟΚ πήγε το σκορ στο 10-13, φτάνοντας στο +4 για πρώτη φορά στο 42’ (12-16). Με αυτή την διαφορά μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο (14-18), με την άμυνα του ΠΑΟΚ να λειτουργεί αποτελεσματικά στο διάστημα αυτό. Στο 54’ με πέναλτι έφτασε στο +5 (15-20) και με τον χρόνο να πιέζει οι παίκτριες της Νέας Ιωνίας έκαναν λάθη στην προσπάθεια να πάνε σε γρήγορα σουτ. Το σκορ πήγε στο 16-22 στο 56’ και τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-7, 6-7, 8-7, 9-11 (ημχ), 10-13, 12-14, 14-17, 14-18, 16-21, 18-24

ΟΦΝΙ: Κεπεσίδου, Μανιά 5, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Καρέλα 2, Μακρη, Φράγκου, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 2, Κοντοστεργίου, Μπόζιου, Νταβίντοβιτς 2, Κωνσταντινίδου 1, Στουγιαννίδου 4

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 10, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 3, Καραχαρίση, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 4, Ζενέλι, Νίκολιτς 2, Borizoiska 1, Grbarcevic, Αργυροπούλου, Burrato 4

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας Δίλεπτα: 1/2, 6/7 Δίλεπτα: 2-5

@Photo credits: eurokinissi