Διομήδης: Yπέταξε τον ΠΑΟΚ και τον απειλεί στη μάχη για είσοδο στα play off

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Διομήδης υπέταξε τον ΠΑΟΚ στη Νέα Κίο

Ο Διομήδης Άργους νίκησε τον ΠΑΟΚ με 30-27 στη Νέα Κίο, παίρνοντας και το αβαντάζ σε πιθανή ισοβαθμία, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη μάχη της 4άδας στη Handball Premier.

Οι «Λύκοι»... δάγκωσαν τον «Δικέφαλο» ή αν θέλετε ο Διομήδης Άργους υπέταξε τον ΠΑΟΚ με 30-27 στη Νέα Κίο και μια αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου της Handball Premier τον απειλεί στη μάχη για μια θέση στην 4άδα και στα play off.

Ο Διομήδης εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, νίκησε με 30-27, κάλυψε τη διαφορά της ήττας με 27-26 στη Θεσσαλονίκη στις 3 Δεκεμβρίου, τον πλησίασε σε απόσταση μιας νίκης και έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο, διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του.

Η Δράμα με νίκη στην Πυλαία ξεπερνά τον ΠΑΟΚ στην 3η θέση, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την παρουσία της στα play off.

Ο Διομήδης έχοντας να παίξει εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό, την Τετάρτη (3/4), σε εξ αναβολής παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής, στην τελευταία στροφή στις 13 Απριλίου, θα φιλοξενηθεί από τη Δράμα, ενώ ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό.

Στο αγωνιστικό μέρος του ντέρμπι στο Νέα Κίο, ο Διομήδης ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο. Μετά το 10ο λεπτό με το σκορ μόλις στο 3-2 οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνα άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά: Στο 6-3 στο 13', στο 10-4 (23') με εκτέλεση πέναλτι του Στεφανίτση για να κλείσει το ημίχρονο στο 13-9.

Στο β' μέρος ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Από το 17-14 (38'), μείωσε στο γκολ (19-18) στο 44', ο Διομήδης ξέφυγε με 21-18 και 22-19, όμως με τη συμπλήρωση 50 λεπτών ο Παπάζογλου ισοφάριζε για τον ΠΑΟΚ, 22-22.

Οι «Λύκοι» δεν πτοήθηκαν, βρέθηκαν στο 27-24 (55'), ο Καλόμοιρος μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 29-27 (58:43), οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία επίθεση για να μειώσουν στο γκολ, όμως ο Κρητικός έκλεψε την μπάλα και σε άδεια εστία διαμόρφωσε το τελικό 30-27.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 6-4, 9-4, 12-6, 13-9 (ημχ), 15-12, 18-16, 20-18, 22-22, 26-24, 30-27

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Κρητικός 7, Αναστασίου, Τσάκαλος, Τσέλιος 3, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 4, Ασβεστας 1, Μπάγιος 3, Κωστακίδης 3, Μανθος 4, Μπεκιάρης, Ορφανος, Καρκαγκέλης, Νικολίνταης, Στεφανίτσης 5.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 2, Παπάζογλου Θ. 2, Κουκμίσης Κ., Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος 1, Καλόμοιρος 9, Δάιος, Ρανσάνς, Τζωρτζίνης 8, Ελευθεριάδης
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινη: 54:07 Βασιόπουλος και Αμπατζίδης (αμφότεροι για διαμαρτυρία), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 2/2-0/1