Ολυμπιακός - ΑΕΚ 21-21: Ισόπαλο το ντέρμπι με κερδισμένους τους Πειραιώτες

Κώστας Ευθυμιάδης
Φάση από το Ολυμπιακός - ΑΕΚ

Σε ένα μέτριο ματς, Ολυμπιακός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 21-21 και οι Πειραιώτες έχουν στα χέρια τους την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα και το πλεονέκτημα της έδρας στα play off.

Ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 21-21, σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν αρκετά άνευρο και για τις δύο ομάδες.

Δεν είχε καθόλου ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με πολλές εναλλαγές στο σκορ στην επανάληψη που σίγουρα είχε καλύτερο θέαμα ανά διαστήματα τουλάχιστον. Αμφότερες είχαν πολλά επιθετικά κενά διαστήματα στο παιχνίδι με λάθος επιλογές και το αποτέλεσμα πρέπει να κριθεί δίκαιο.

Η ουσία είναι πως ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρώτη θέση και θα πάει με πλεονέκτημα έδρας στα play off και τους τελικούς, εκτός κι αν έρθει η… συντέλεια του κόσμου στις αγωνιστικές που απομένουν

Το ματς

Οι Πειραιώτες κρατούσαν προβάδισμα τριών τερμάτων στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο λάθη στις μεταβιβάσεις μετέτρεψαν το 5-2 σε 5-5. Ο Καραμπουρνιώτης έβαλε πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό που κέρδισε 2λεπτη με αποβολή του Μίλερ. Ωστόσο δυσκολευόταν να βρει γκολ (είχε 4 δοκάρια σε διάστημα 7 λεπτών), με την ΑΕΚ να προσπερνά με 7-8 στο 20’.

Ο Παπαβασίλης στο 26΄ έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (9-8), όμως ο Μίλερ με δύο γρήγορα τέρματα, έφερε ξανά την Ενωση μπροστά (9–10), με το ημίχρονο τελικά να τελειώνει με αυτό το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα δύο λεπτά, έφτασαν να προηγούνται με 12-10, κάνοντας ένα γρήγορο σερί 3-0. Η ΑΕΚ ισορρόπησε γρήγορα το ματς και ισοφάρισε, αλλά από ενέργειες και ασίστ του Δομπρή, ο Ολυμπιακός πήγε στο 15-13, με το ματς να παίρνει γρήγορο ρυθμό.

H AEK ισοφάρισε εκ νέου στο 44’ (17-17) και με τον Σόκολιτς πέρασε μπροστά στο 49’ (17-18), με ένα 15λεπτο να έχει κυλήσει με μόλις δύο γκολ για τις δύο ομάδες (17-17 στο 45’ και 18-18 στο 55’)!.

To παιχνίδι έμεινε θρίλερ ως το τέλος. Ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 19-18, με τον Παπαντωνόπουλο να κάνει μεγάλη απόκρουση στο 58’ και τον Δομπρή να κάνει το 20-18 στην επόμενη φάση. Ο Γιόνσον μείωσε με βολίδα σε 20-19 με το πρώτο γκολ της ΑΕΚ μετά από δέκα λεπτά. Εμεινε με λιγότερο για χτύπημα στο πρόσωπο του Δομπρή (ο Σόκολιτς αποβλήθηκε), ωστόσο ο Λιάπης έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε σε 20-20 στα 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Βίντα και ο Μαντάλινιτς σκόραραν σε 8 δευτερόλεπτα διαφορά και το σκορ τελείωσε στο 21-21, με του γηπεδούχους να είναι ουσιαστικά κερδισμένοι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 21-21

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημ.), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβσιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.

ΑΕΚ: Αρσιτς, Αραμπατζής 3, Τίκε 1, Κρητικός, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Σόκολιτς 1, Μίλερ 2, Λέμος, Κεδέρης.

Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος