Handball Premier: «Ξύπνησε» στο β' μέρος και κέρδισε την Δράμα ο Ολυμπιακός

Κώστας Ευθυμιάδης
Φάση από το Ολυμπιακός -Δράμα στο χάντμπολ

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το σοκ του πρώτου ημιχρόνου και κέρδισε την εξαιρετική Δράμα με 32-28, για να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητό του στο πρωτάθλημα της Handball Premier.

Παρά το κακό πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να γυρίσει το ματς με ένα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου και να κερδίσει την Δράμα με 32-28.

Οι Δραμινοί για ένα ακόμη ματς απέναντι σε μεγάλη ομάδα ήταν ανταγωνιστικοί και βρέθηκαν να προηγούνται με 3-7 στο πρώτο δεκάλεπτο και 6-10 στο 15'.

Είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (14-17), αλλά με την έναρξη του δευτέρου, οι παίκτες του Ολυμπιακού λες και τους χτύπησε... ηλεκτροσοκ, βγήκαν με άλλο πρόσωπο. Στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν ισοφαρίσει και στο 40' είχαν ήδη δημιουργήσει και διαφορά ασφαλείας με 22-19, που έγινε 26-20 στο 45'.

Η Δράμα κατάφερε να μειώσει στα τρία γκολ (26-23), αλλά οι παίκτες του Ν. Γραμματικού έκαναν σωστή διαχείριση του ματς και πήραν το τρίποντο, λίγα 24ωρα πριν τη μεγάλη μάχη με την ΑΕΚ για τους «16» του κυπέλλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΡΑΜΑ 32-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-7, 6-10, 9-12, 12-15, 14-17 (ημ.), 18-18, 22-19, 26-20, 26-23, 29-25, 32-28

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 3, Τζίμπουλας 6, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 5, Μιχαηλίδης, Σάββας.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Χαϊτίδης 3, Πολύδωρος 1, Λατσάκου 4, Τοζακίδης, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Κοτσιώνης 5, Καβάζης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 2, Κόρσακ 1, Παπαδόπουλος 3, Σίνα 4.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-1/1

@Photo credits: eurokinissi, ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ