Ολυμπιακός - Δούκας 31-28: Γλίτωσε την γκέλα και στο... +3 από την ΑΕΚ

Μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός κέρδισε και τον Δούκα και πάει να αποχαιρετήσει το 2022 με ματς κυπέλλου κόντρα στο Ζαφειράκη Νάουσας.

Στο +3 από την ΑΕΚ, βρίσκεται προσωρινά ο Ολυμπιακός στην Handball Premier.

Μετά τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής, κέρδισε απόψε και τον μαχητικό Δούκα με 31-28 και έκανε το 2 στα 2 με τον Ν. Γραμματικό στον πάγκο του.

Οι περσινοί πρωταθλητές παρά την κούραση, κατάφεραν να κερδίσουν απέναντι σε μία ομάδα που αν ήταν προσεκτική, θα μπορούσε να του είχε κάνει μεγάλη ζημιά, καθώς οι Πειραιώτες για να γλιτώσουν την γκέλα, χρειάστηκαν ένα σερί 3-0 στο τελευταίο 2λεπτο του ματς.

Στο ξεκίνημα του ματς (7:01), ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (1-3) από τον Δούκα, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 3-2, στο 10ο λεπτό.

Με γκολ του Οστρούτσκο (14:59), οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπέρασαν για πρώτη φορά με 6-5, ενώ ο Βέμπερ ανέβασε τη διαφορά στο +3 (10-7) στην αντεπίθεση (21:05).

Στο 26:46, ο Δομπρής έδωσε «αέρα» έξι τερμάτων (14-8) στον Ολυμπιακό, με τον Γκράτζαν να «τελειώνει» το ημίχρονο με 15-10, σκοράροντας στο 28:47.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βέμπερ «έγραψε» το 19-14, στο 36:33, ενώ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 46:21, έκανε το 25-21. Ωστόσο, ο Δούκας ισοφάρισε σε 28-28, δύο λεπτά πριν από το φινάλε (58:03) με μία τρομερή αντεπίθεση σε ένα δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους ωστόσο και με τέρματα των Κανδύλα (58:30), Γκράτζαν (59:46) και Μοντόρο (59:59), πήραν τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 6-5, 8-7, 12-8, 15-10 (ημχ.), 17-12, 21-17, 24-20, 26-22, 28-26, 31-28

Ολυμπιακός (Νίκος Γραμματικός): Ρούσος, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Μπάγιος, Δομπρης 3, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 6, Λιολιος 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 2, Γκάρντεν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς, Παγιάτης 4, Μπατής 2, Παναγιώτου 5, Νικολινταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 2, Ντούνης, Γιαντσα 4, Χαριτωνίδης, Κολεζάκης, Κοβάνης 3, Γκάσεβιτς, Κολλυρης, Στεφανίτσης 5.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης - Βήττας. Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/3 - 2/2