Handball Premier: Διπλό… εμπειρίας ο ΠΑΟΚ, 33-29 μέσα στη Δράμα

Σε ένα «χορταστικό» ματς, ο ΠΑΟΚ πήρε το δίποντο στο γήπεδο της Δράμας και έπιασε προσωρινά την ΑΕΚ στην δεύτερη θέση.

Σε ένα παιχνίδι με ωραίο ρυθμό, ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Δράμα με 33-29 και έπιασε την ΑΕΚ, έστω και προσωρινά, στην δεύτερη θέση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με 14-13, με το ημίχρονο να τελειώνει τελικά ισόπαλο 14-14.

Η ομάδα της Δράμας έμεινε κοντά στο σκορ και πέρασε και μπροστά με 21-20, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ με τρία συνεχόμενα τέρματα απέκτησε προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε στο υπόλοιπο του αγώνα. Προηγήθηκε μέχρι και με 5 τέρματα (24-29) για να φτάσει στη νίκη.

Ο Γιώργος Ελευθεριάδης με 8 γκολ ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ από τη Δράμα ξεχώρισε στο σκοράρισμα ο Τόσκας με 7 τέρματα.

ΔΡΑΜΑ - ΠΑΟΚ 29-33

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-7, 6-8, 9-10, 11-12, 16-14 (ημχ), 18-18, 21-21, 22-23, 23-27, 26-31, 29-33.

Δράμα '86 (Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπάρμπας, Μωραΐτης 5, Ευθυμιάδης, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 3, Τορνικίδης, Τόσκας 7, Καλαϊτζίδης, Παπαγεωργίου 3, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδόπουλος 4, Κρανιώτης, Σίνα 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 8, Τσαμουρίδης 2, Νικολαΐδης 5, Παπάζογλου 1, Αποστόλου 1, Τ. Τριανταφυλλίδης 3, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 4, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 2, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Λινάρδος. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/2 - 6/6

Τεράστια νίκη ο Ζαφειράκης επί του Αερωπού

Δραματική, αλλά πολύτιμη νίκη πήρε ο Ζαφειράκης επί του Αερωπού στη Νάουσα. Αν και βρέθηκε να χάνει με 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο (10-15) έκανε μεγάλη ανατροπή με αντεπίθεση στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης και έφτασε να προηγείται με 21-20 στο 55’.

Ο Αερωπός προηγήθηκε ξανά με 21-22 στο 57:30, όμως οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχα πέναλτι του Θεοδωρόπουλου πέρασαν μπροστά με-23-22.

Στην τελευταία επίθεση, ο Μπουμπουλέντρας απέκρουσε διαδοχικά σουτ των Μπούλκιν και Κουκουτσίδη, με τους παίκτες του Ζαφειράκη να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς για το σπουδαίο δίποντο.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ - ΑΕΡΩΠΟΣ 23-22

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 2-5, 4-7, 6-10, 8-13, 10-15 (ημχ), 14-17, 17-18, 18-18, 19-19, 21-20, 23-22

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Αθανασίου, Μπόλας 1, Κανιζάι, Τσαγκεράς 1, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας 1, Ρότζιος 1, Μισαηλίδης 4, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 2, Γαλίτης, Μίλοβιτς 2, Βαφείδης 2, Τσάτσας 3, Δασκαλόπουλος, Λόλας.

Αερωπός (Τούτσης): Κωστακίδης 5, Τσέλιος, Μαυροδουλάκης 1, Μήγγας, Αθανασιάδης, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 4, Κράλλης 4, Μπούλκιν 7, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 1, Γιαννούσης, Τοτίδης, Μυλωνάς.

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 4/7 - 0/1