Handball Premier: Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι από την ΑΕΚ, την προσπέρασε στην κορυφή

Δημήτρης Ντζάνης

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός νικώντας την ΑΕΚ με 22-20 στην Ηλιούπολη, την προσπέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη Handball Premier.

O Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ με 22-20 στην Ηλιούπολη, για τη 12η αγωνιστική της Handball Premier. Οι πρωταθλητές έφθασαν στην 11η διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα, υποχρέωσαν την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα και την προσπέρασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Νίκος Γραμματικός συνδύασε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Ολυμπιακού με μια μεγάλη νίκη, που αποκτά μεγαλύτερη αξία μετά τα προβλήματα που κλήθηκε να αντιμετωπίσει στη διάρκεια του αγώνα, την κόκκινη κάρτα που είδε ο Καραμπουρνιώτης στο 10ο λεπτό, αλλά και τον τραυματισμό του Νιοκάς, με τον παίκτη να μεταφέρεται στο ημίχρονο σε νοσοκομείο για προληπτικές εξετάσεις, έπειτα από άτσαλο μαρκάρισμα από τον Σόκολιτς πριν από την ολοκλήρωση του α' ημιχρόνου.

Ο Νίκος Γραμματικός συνδύασε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Ολυμπιακού με μια μεγάλη νίκη, που αποκτά μεγαλύτερη αξία μετά τα προβλήματα που κλήθηκε να αντιμετωπίσει στη διάρκεια του αγώνα.

Πρώτα την κόκκινη κάρτα που είδε ο Καραμπουρνιώτης στο 10ο λεπτό και έπειτα ο τραυματισμός του Νιοκάς, έπειτα από το μαρκάρισμα από τον Σόκολιτς, καθώς προσωρινά έχασε τις αισθήσεις του και στο ημίχρονο διακομίσθηκε σε νοσοκομείο για προληπτικές εξετάσεις.

Για τον Ολυμπιακό η νίκη είναι το καλύτερο τονωτικό, μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό. Αντίθετα, τα σύννεφα γίνονται όλο και πιο βαριά πάνω από το στρατόπεδο της ΑΕΚ, που μετά το δικό της αποκλεισμό από την Ευρώπη, πλέον έχασε και την 1η θέση στον πίνακα της Handball Premier.

Η Ένωση στην εκπνοή κατάφερε να μειώσει στο τελικό 22-20 και διατήρησε το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Ολυμπιακό, έχοντας νικήσει 25-22 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ.

Όμως για την ΑΕΚ η πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, αυτή τη στιγμή περνά σε δεύτερη μοίρα, μπροστά στο κακό αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσιάζει.

Άγχος, νεύρα και συνεχείς διακοπές

Το άγχος για το αποτέλεσμα από τη μια, οι συνεχείς διακοπές από την άλλη, ήταν οι παράγοντες που το ντέρμπι δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-1, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 3-3 (7'), ενώ σε μια από τις σημαντικές φάσεις του αγώνα ο Ολυμπιακός είδε τον Καραμπουρνιώτη να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα στο 10ο λεπτό, για σκληρό μαρκάρισμα στον Σόκολιτς.

olympiakos handball

Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 προσπέρασε 7-5, όμως ο Μαντάλινιτς άρχισε να σκοράρει για την ΑΕΚ.
Με δικά του γκολ «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν 8-8 στο 23' και πήραν το προβάδισμα 10-9, όμως δύο γρήγορα γκολ από τους Παπαβασίλη και Μιχαηλίδη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 11-10, με τη λήξη του 1ου ημιχρόνου.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχο είχαν εξαιρετική εκκίνηση, καθώς με επιμέρους σκορ 6-1 προηγήθηκαν 15-11 στο 40’. Οι Αραμπατζής και Αλμέιδα μείωσαν σε 15-13 (42’) για την ΑΕΚ που κάποια δευτερόλεπτα έπαιξε με δύο παίκτες παραπάνω, λόγω δίλεπτων αποβολών των Παπαβασίλη και Μοντόρο, όμως η Δομπρής και Οστρούσκο επανέφεραν το +4 (17-13) στο 44'.

Η ΑΕΚ έκανε νέα επιστροφή στο ντέρμπι, μείωσε σε 17-15 στο 47’, πλησίασε ακόμα περισσότερο (18-17) με τον Ηλιόπουλο στο 50’ και ισοφάρισε σε 18-18 με αιφνιδιασμό του Τικ στο 51’.

Όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με γκολ των Μοντόρο και Παπαβασίλη ξέφυγε με 20-18 (53') και με πέναλτι του Βέμπερ, έφθασαν στο +3 (21-18) στο 54’

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν το σημαντικό βήμα για τη νίκη, ο Μαντάλινιτς μειωσε σε 21-19 (57'), όμως τα δύο επιθετικά λάθη από τον Τικ και το γκολ από τον Γκρατζάν για το 22-19 στο 59:20, «κλείδωσαν τη νίκη για τον Ολυμπιακό, που ήρθε με το τελικό 22-20 με το πέναλτι του Ρογκούλσκι σε «νεκρό» χρόνο.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-4, 6-5, 8-7, 9-8, 11-10 (ημχ), 13-11, 15-12, 17-14, 18-17, 21-18, 22-20.

papavasilis

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Δομπρής 1, Βέμπερ 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 6, Νικολαιδης, Αλμέιδα 3, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 3, Λέμος 2, Κεδέρης.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 10’ Καραμπουρνιώτης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 60’ Βέμπερ (παρεμπόδιση ρήψης- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/1-3/3

Οι παρατηρητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 13:35 έγινε διακοπή του αγώνα διότι έγινε ρίψη υγρών αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο από την πλευρά των φιλάθλων του γηπεδούχου σωματείου. Στο 23:20 έγινε δεύτερη διακοπή του αγώνα διότι έπεσαν δύο μπουκαλάκια με νερό εντός του αγωνιστικού χώρου από την πλευρά των φιλάθλων των γηπεδούχων προς τους παίκτες της ΑΕΚ με αποτέλεσμα να γίνει σύσταση από τα μεγάφωνα».