ΧΑΝΘ- Διομήδης Άργους 24-27: Αγχώθηκαν, αλλά κέρδισαν οι «Λύκοι»

Με ένα μικρό ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά, ο Διομήδης Αργους πέρασε από την έδρα του ουραγού ΧΑΝΘ και μένει κοντά στην πρώτη τριάδα.

Ο Διομήδης Αργους πήρε την ουσία, τους δύο βαθμούς, έστω κι αν αγχώθηκε στο φινάλε από την ουραγό ΧΑΝΘ στην Handball Premier.

Χρειάστηκε δύο τέρματα στο φινάλε για να εξασφαλίσει τη νίκη αφού οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο γκολ 7 λεπτά πριν το τέλος.

O Διομήδης είχε ένα καθαρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήγε με το +4 στα αποδυτήρια (12-17). Ωστόσο η ΧΑΝΘ, μην έχοντας τίποτα να χάσει, άρχισε την πίεση και βρήκε ορισμένα τέρματα, ισοφαρίζοντας σε 24-24 στο 53’.

Το παιχνίδι έγινε ξαφνικά ντέρμπι, όμως ένα σερί 3-0 έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στον Διομήδη που τελικά πήρε τη νίκη αφού στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο τέρμα.

ΧΑΝΘ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 24-27

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 5-6, 6-9, 9-12, 10-15, 12-17 (ημχ), 14-18, 16-21, 19-21, 21-24, 24-26, 24-27

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Τσιρογιάννης 1, Παλάσκας 5, Σκούφας 2, Σαρηγιαννίδης 2, Σαράφης 6, Πάντζιος 1, Ανδρεαδάκης 2, Ιωαννίδης, Σαράφης 1, Δάιος, Κουκλοτίδης, Καράγγελος 2, Αγαθόνικος 1, Σαμαράς, Κυριακίδης 1, Παπαδόπουλος.

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας 2, Τσάκαλος 3, Τζίμπουλας 3, Τσιγαρίδας 2, Μάλλιος 3, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Καϊμακάμης 4, Τότος 2, Μπετζιλαλί, Μάνθος 4, Μπεκιάρης 1, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 4, Μούγιτς 3.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/3-3/7

@Photo credits: INTIME