ΟΦΝ Ιωνίας- ΠΑΟΚ 23-22: Η Κεπεσίδου σφράγισε την κορυφή στο ντέρμπι

Δύο κρίσιμες αποκρούσεις της Μάγδας Κεπεσίδου στο φινάλε έκριναν το ντέρμπι μεταξύ Νέας Ιωνίας και ΠΑΟΚ, με τις γηπεδούχες να κερδίζουν με 23-22 και να έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για την πρωτιά στη κανονική διάρκεια της σεζόν.

Τεράστια νίκη με 23-22 πήρε η Νέα Ιωνία επί του ΠΑΟΚ, στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών στο χάντμπολ.

Μία νίκη που φέρνει την ομάδα της Νέας Ιωνίας ως ισχυρό φαβορί για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων στο πρώτο δεκάλεπτο (2-5), αλλά στο 20’ η Νέα Ιωνία ισοφάρισε και έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με 12-11.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Το προβάδισμα εναλλάσσονταν στο γκολ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 19-21 στο 50’ , αλλά με ένα σερί 3-0 η Νέα Ιωνία πέρασε μπροστά με 22-21 και 23-22 στα 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η τελευταία επίθεση άνηκε στον ΠΑΟΚ, που όμως η Κεπεσίδου είπε «όχι» στις φιλοξενούμενες (όπως και στην προηγούμενη φάση), δίνοντας μία μεγάλη νίκη στην Νέα Ιωνία που «κλειδώνει» την πρωτιά στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

«Σαν Ιωνία δεν κάναμε καλό παιχνίδι. Στην πορεία του αγώνα και κυρίως στο β΄ημίχρονο βελτιώσαμε την άμυνα μας και προσπαθήσαμε να παίξουμε γρηγορότερα. Η αλήθεια είναι ότι κρατάμε στα χέρια μας την 1η θέση στην κανονική διάρκεια, είμαστε στην κορυφή και θα προσπαθήσουμε να διατηρηθούμε εκεί» είπε η Κεπεσίδου μετά το τέλος του αγώνα.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΟΚ MATECO 23-22

Tα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-5, 6-6, 9-8, 12-11 (ημχ.), 13-12, 15-14, 17-16, 19-21, 22-21, 23-22

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου 1, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 1, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 6, Κρνιτς 1, Καρέλα, Μακρή, Ν. Κεπεσίδου 6, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη 1, Χαριτίδη, Νταβίντοβιτς 1, Στουγιαννίδου 1.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Βράνσιτς, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου 1, Σεβδίλη 3, Γκόμες 1, Ζενελι 4, Μποριζόφσκα 4, Γκρμπάβτσεβιτς, Ριμπέιρο 3, Μπουράτο 3.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 3/4-3/4

Τα στατιστικά των υπολοίπων αγώνων

ΑΕΠ Πανόραμα- ΑΕΣΧ Πυλαίας 30-34

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-7, 8-12, 10-14, 13-17, 15-18 (ημχ), 16-18, 18-21, 21-22, 24-26, 28-30, 30-34.

ΑΕΠ Πανόραμα (Βακάλης): Φλώρου, Λύτρα, Λιούκα 1, Εμμανουηλίδου, Γ. Παπαδοπούλου 1, Τσάρτσιου 2, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου, Μήγγα 2, Νικολάου, Καραβέλη, Βράμπα, Γκονσάλβες 6, Κουλούρη 6, Αμπίλντα 10, Αγν. Παπαδοπούλου 2.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Βακάλης): Πιαντίνι, Κερλίδη 4, Τροχίδου, Μόσχου, Κ. Κουκμίση 10, Καραχαρίση 4, Θεοδοσοπούλου, Μ. Κουκμίση 1, Τάκη, Κωστοπούλου 3, Τόρες 1, Τσιγαρίδα, Σούσκα, Σελεμίδου, Αργυροπούλου 3, Γκόμες 8.

Διαιτητές: Παπούλιας - Γκόγκας. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Αργυροπούλου (50:43 - επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 6/6 - 4/5

Αναγέννηση Άρτας- Ορφέας Σουρωτής 33-18

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 6-4, 7-5, 10-7, 14-9 (ημ.), 16-11, 20-14, 23-17, 27-17, 29-17, 33-18

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ:Κολλύρη, Δήμου, Τριστίνα 4, Ναντότσι, Παπαθανασίου, Σκάρα 2, Νούλα 5, Σπυριδοπούλου 2, Μούρνου 6, Σαϊντοβα, Τσερέπη, Σουρχάν 5, Προκοπίδου 1, Κοβτούν 5, Παπακοσμά, Σβετόβσκα 3.

ΟΡΦΕΑΣ: Παπακώστα, Χριστοδουλίδου 1, Πουγαρίδου, Μπούκου, Χωρινού 4, Ιωαννίδου 1, Χατζησαββίδου, Παρτιμίδου 1, Τσολοζίδου, Κουκλοτίδου 1, Κάππα, Τοπαλίδου, Ματζαρλή 1, Μαυροπούλου 9.