Διομήδης: Τεράστιο διπλό κόντρα στον ΠΑΟΚ

Δημήτρης Ντζάνης

Ο Διομήδης Άργους αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και διατηρώντας την αυτοσυγκέντρωσή του πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 26-20 για τη 10η αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Διομήδης Άργους στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση πέτυχε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ, στον αγώνα που έκλεισε τη 10η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «Λύκοι» υποχρέωσαν τον «Δικέφαλο» στη 2η ήττα στο πρωτάθλημα και πρώτη στην έδρα του, παράλληλα ξεπέρασαν τον ΓΣ Δράμας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Διομήδη αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 5-2 στο 9ο λεπτό. Εκμεταλλευόμενοι δίλεπτη σε βάρος του Διομήδη, οι γηπεδούχοι με γκολ των Κουκμίση και Καβουσανάκη προσπέρασαν 6-5 (13').

Από εκεί και μετά οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Τσάκαλο να δίνει προβάδισμα δύο γκολ στον Διομήδη (8-6), με τον ΠΑΟΚ με νέο σερί να παίρνει ξανά κεφάλι, 9-8 στο 21'.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, το 25ο λεπτό τούς βρήκε να προηγούνται με 11-10 και 12-10 στο 27' και με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου είχαν αέρα τριών γκολ (14-11).

diomidis argous

Ο Διομήδης μπήκε το ίδιο δυνατά στο 2ο ημίχρονο και έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 17-12 στο 35'. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, με παίκτη παραπάνω σε δίλεπτη αποβολή, μείωσε σε 17-14 (37'), όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο. Με γκολ από τον Τσάκαλο έκαναν το 19-15, οι Τζωρτζίνης, Παπάζογλου έφεραν πιο κοντά τον ΠΑΟΚ, 19-17, στο 49'.

Ο Διομήδης με γκολ των Τσιγαρίδα και Μάνθου συντήρησε διαφορά τριών γκολ, 20-17 και 21-18 και ο Χρήστος Τσιγαρίδας με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 22-18 (53').

H πίεση ήταν φανερή στους γηπεδούχων, που έκαναν την τελευταία προσπάθεια να σώσουν κάτι. Όμως ο Τερλέτσκι με καίριες αποκρούσεις και οι Τσιγαρίδας και Μάνθος σκοράροντας έφεραν τον Διομήδη στο 24-20 (58'), με το σκορ να κλείνει στο 26-20.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 6-7, 8-8, 10-11, 11-14 (ημχ), 12-17, 14-17, 15-18, 17-20, 19-22, 20-26

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκόφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 3, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 1, Παπάζογλου 3, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 1, Καβουσανάκης 5, Δ. Τριανταφυλλίδης 2, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Βελισσαρίου.

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας 1, Τσάκαλος 3, Τζίμπουλας 2, Τσιγαρίδας 9, Γ. Μούγιτς 3, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντελιτς, Ζίφκοβιτς 1, Τζ. Μούγιτς 2.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τόλιος. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 0/0 – 2/4