ΑΕΚ- Δράμα 35-25: Η όμορφη μοναξιά της κορυφής

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το ξέσπασμά της στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε με 35-25 την Δράμα για να περάσει μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Handball Premier.

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει πλέον η ΑΕΚ.

Μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ, η Ενωση είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία, έπειτα από την επικράτησή της με 35-25 επί της Δράμας.

Μετά το 14’ η ΑΕΚ αποσπάστηκε και το 7-7 έγινε 12-7 στο 18’. Η Δράμα κατέβασε τον ρυθμό και μείωσε στα δύο τέρματα (14-12), για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 17-15 υπέρ της Ενωσης. Η διαφορά πήγε αμέσως στο +5 μετά από ένα γρήγορο ξέσπασμα της ΑΕΚ στο πρώτο 5λεπτο της επανάληψης, με την Δράμα ωστόσο να μένει σε επαφή με το σκορ (23-20 στο 39’).

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού ανά διαστήματα αντιμετώπιζε προβλήματα στην άμυνα, ωστόσο διατηρούσε μία σημαντική διαφορά ασφαλείας (29-23 στο 48’) την οποία αύξησε σταδιακά και έτσι εξασφάλισε την μοναξιά της κορυφής στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 7-6, 9-7, 12-8, 14-11, 17-15 (Ημ.), 19-16, 24-20, 26-22, 29-23, 35-25.

AEK (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 5, Ζίβκοβιτς 3, Μαντάλινιτς 3, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Καλόμοιρος 4, Σόκολιτς, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 3, Λέμος 5, Κεδέρης 1.

Δράμα (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Μωραΐτης 9, Χαϊτίδης, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης 1, Τόσκας 7, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Ντακάρης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδοπόπουλος 3, Κρανιώτης, Σίνα 2.

Διαιτητές: Μερτινιάν-Τόλιος. Δίλεπτες: 2-2. Πέναλτι: 3/3-1/3.