ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-29 (παρ.): Break με πρώτη «ερυθρόλευκη» νίκη μετά από 3 χρόνια (vids)

Ο Ολυμπιακός ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς, κατάφερε να κάνει στην παράταση το 1-0 στην σειρά των τελικών της Handball Premier κόντρα στην ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε και έσπασε την έδρα της ΑΕΚ στον πρώτο τελικό της Handball Premier.

Αν και πήγε να... βγάλει τα μάτια του, κέρδισε στην παράταση την Ενωση στην Χαλκίδα (26-29) και έχει το πάνω χέρι στους τελικούς.

Με έναν εκπληκτικό Κοτανίδη κάτω από το τέρμα (19 αποκρούσεις), έφτασε να έχει προβάδισμα 5 γκολ δέκα λεπτά πριν τη λήξη, όμως με ένα σερί 6-1 η Ενωση ισοφάρισε και πήγε το ματς στην παράταση. Εκεί έμεινε από δυνάμεις και βρέθηκε γρήγορα πίσω με τρία τέρματα, με τον Ολυμπιακό, που δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, να φτάνει δίκαια στη νίκη και το σπάσιμο της έδρας για το 1-0 στην σειρά.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ μετά από 3 χρόνια και η πρώτη της Ενωσης φέτος στο πρωτάθλημα!

Ανώτερος Ολυμπιακός στο α' μέρος με σούπερ Κοτανίδη

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, κάτι που λειτούργησε υπέρ του Ολυμπιακού που ήταν ανώτερος στο πρώτο μισάωρο. Πήρε γρήγορο προβάδισμα με 4-2, με τον Μυλωνά με δύο τέρματα να ισοφαρίζει σε 4-4, αλλά ο Σλαβούλιτσα και ο Μοντόρο έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων ξανά στους Πειραιώτες (4-7 στο 10').

Ο Κεδέρης στην επιστροφή του μετά από πολλούς μήνες λόγω τραυματισμού, μείωσε στο γκολ (7-8), με την Ενωση να κερδίσει πέναλτι και δίλεπτη, αλλά τον Τζηρά να αστοχεί (απόκρουση Κοτανίδη) και τον Ολυμπιακό να αυξάνει ξανά την διαφορά στα δύο γκολ (7-9) και στο 20' το σκορ έγινε 7-10 από γκολ του Δομπρή και 7-11 από τον Μπάγιο στο 22'.

Ο Κοτανίδης απέκρουσε δεύτερο πέναλτι (είχε 9 αποκρούσεις συνολικά στο ημίχρονο), αυτή τη φορά του Ουγκάλντε, βοηθώντας την ομάδα του να κρατήσει την διαφορά ενώ έπαιζε με δίλεπτη. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με ένα +2 (12-10) και την ψυχολογία στα ύψη, παρά την μείωση του σκορ από 8-12.

Διακοπή στο β' και προσωρινή αντίδραση της ΑΕΚ

Με γκολ του Οστρούτσκο και του Δομπρή άρχισε το δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό που έφτασε γρήγορα στο 14-10. Η Ενωση μείωσε σε 12-14 στο 38' κι εκεί το παιχνίδι διακόπηκε καθώς υπήρχε ένταση με οπαδούς της ΑΕΚ πίσω από τον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν και πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την επανέναρξη ο Σλαβούλιτσα σκόραρε και κράτησε διαφορά ασφαλείας, αλλά η ΑΕΚ με πέναλτι... λόμπα του Κεδέρη στο 42' μείωσε στο γκολ και ισοφάρισε με τον Τζηρά αμέσως μετά (15-15 στο 43').

Σερί 5-0 ο Ολυμπιακός, απάντηση της ΑΕΚ και... παράταση

Ομως με τρία γρήγορα γκολ ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με τρία τέρματα (15-18 με τον Παπαβασίλη στο 45') και ο Μοντόρο έφτασε το σκορ στο 19-15. Ο Καραμπουρνιώτης μεγάλωσε το σερί του σε 5-0 με τον Καραμπουρνιώτη και έφτασε για πρώτη φορά στο +5 (15-20 στο 50), με την κατάσταση να δείχνει μη αναστρέψιμη για την Ενωση.

Με πέναλτι ο Κεδέρης σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού και δύο λάθη των Πειραιωτών έφεραν το σκορ στο 18-20 στο 53'! Το 5-0 σερί του Ολυμπιακού, απαντήθηκε από την ΑΕΚ που μείωσε σε 19-20 με τον Μυλωνά, 5 λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Ο Οστρούτσκο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (19-21), με την ΑΕΚ να μειώνει 20-21 και στο τελευταίο δίλεπτο να παίζει με παραπάνω.

Στα 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Μόγια ισοφάρισε για την Ενωση, με τον Ολυμπιακό να έχει μία τελευταία επίθεση. Ο Μοντόρο αστόχησε σε σουτ σε νεκρό χρόνο και το ματς πήγε στην παράταση.

Αιφνιδίασε ο Ολυμπιακός και έσπασε την έδρα της ΑΕΚ

Ο Δομπρής με παραπάνω άνοιξε τον λογαριασμό στην παράταση για τον Ολυμπιακό. Με άλλα δύο γρήγορα γκολ στην κόντρα οι Πειραιώτες έφτασαν στο 21-24 (64') με τον Ουγκάλντε να μειώνει 22-24. Το 22-25 έγινε από άλλη μία κόντρα επίθεση, με τον Κεδέρη να κάνει το 23-25 στο τέλος του πρώτου 5λεπτου.

H κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο 5λεπτο και ο Ολυμπιακός έσπασε την έδρα της ΑΕΚ για να πάει με άλλη ψυχολογία την Τρίτη στον δεύτερο τελικό.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-7, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12 (ημ.), 11-14, 13-15, 15-17, 15-20, 19-20, 21-21 (καν. διάρκεια), 23-25, 26-29.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα 4, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 6, Μπάουερ.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 6/8 – 1/1