Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 30-25: Κέρδισε το ντέρμπι και πάει στους τελικούς με ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ το οποίο είχε αρκετή ένταση και 10λεπτη διακοπή.

Για τον Ολυμπιακό αρκούσε μία ισοπαλία κόντρα στον ΠΑΟΚ για να πάρει το εισιτήριο στους τελικούς της Handball Premier.

Τελικά κέρδισε το ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος με 30-25 και έτσι θα διεκδικήσει την κούπα σε σειρά των 5 αγώνων κόντρα στην ΑΕΚ με μειονέκτημα έδρας.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκαν με 12-9 στο παιχνίδι και 16-13 στο ημίχρονο!

Με μία αντεπίθεση διαρκείας όμως στην επανάληψη, πλησίασαν αρχικά σε 17-16 και ισοφάρισαν στο 40' σε 17-17. Ο ΠΑΟΚ κάπου εκεί εγκλωβίστηκε επιθετικά και το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 5-0 για να πάρει προβάδισμα με 23-20. Ο «δικέφαλος» δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του τελευταίου 15λεπτου να μειώσει κάτω από τα τρία γκολ και ο Δομπρής έφτασε το σκορ στο 30-25 στο 58' που ήταν και το τελικό σκορ.

Ενταση και 10λεπτη διακοπή, καίει τον Ολυμπιακό το φύλλο αγώνα

Να τονιστεί πως το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση και χρειάστηκε να διακοπεί για περίπου 10 λεπτά (στο 40') καθώς ο πάγκος του ΠΑΟΚ διαμαρτύρονταν για το ότι οι φίλαθλοι των «ερυθρολεύκων» βρέθηκαν μία ανάσα από αυτούς και εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα σύμφωνα με το φύλλο αγώνα, κάποιοι εισέβαλαν μέσα στο γήπεδο και κινήθηκαν κατά των παρατηρητών, ενώ υπήρξε και ένταση με δύο συνοδούς του ΠΑΟΚ στην κερκίδα.

Οι διαιτητές «καίνε» τον Ολυμπιακό στο φύλλο αγώνα όπου έγραψαν:

«Στο 38:59 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (μετά από προοδευτικότητα των ποινών) ο Βασίλης Σκανδάλης (Β’ προπονητής ΠΑΟΚ), διότι ήρθε σε αντιπαράθεση με τον συνοδό της Α’ ομάδας

Στο 49:21 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (μετά από προοδευτικότητα των ποινών) ο Δημήτρης Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ) διότι εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 35:14 έγινε διακοπή του αγώνα και προφορική σύσταση στην Α’ ομάδα διότι σε ένα σημείο του γηπέδου δεν υπάρχει κιγκλίδωμα και είχαν πάει σε αυτό το σημείο φίλαθλοι της Α’ ομάδας και παρενοχλούσαν τους διαιτητές.

Στο 40:47 έγινε διακοπή του αγώνα διότι είχαν μαζευτεί φίλαθλοι του Ολυμπιακού και παρενοχλούσαν τους δύο συνοδούς της Β’ ομάδας που βρισκόντουσαν στην κερκίδα. Ταυτόχρονα έγινε είσοδος των φιλάθλων του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρήθηκαν στους παρατηρητές».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 30-25

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-7, 9-10, 11-13, 13-16 (ημχ), 16-18, 19-20, 22-20, 24-21, 28-24, 30-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 2, Μπούντιτς 4, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 5, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης, Νικολαϊδης 4, Μέντουριτς 3, Τσαρδάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 3, Τριανταφυλλίδης 5, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 3, Μισαηλίδης 7, Μαρίνος.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Κόκκινες: 38:59 Σκανδάλης, 42:21 Χασεκίδης, Δίλεπτα: 6-3
Πέναλτι: 2/2-2/3

@Photo credits: INTIME