ΑΕΚ - ΠΑΟΚ: «Κίτρινο» ντέρμπι στην πρεμιέρα των play off

Κώστας Ευθυμιάδης

Δύσκολα η ΑΕΚ κέρδισε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και ισοβαθμεί στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των play off μαζί του.

Ο ΠΑΟΚ για μεγάλο χρονικό διάστημα έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, αλλα η Ενωση στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη (29-27) στην πρεμιέρα των play off της Handball Premier.

O ΠΑΟΚ αιφνιδίασε την ΑΕΚ και από την αρχή πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ. Προηγήθηκε με 4-2 στο 7’ και 8-6 στο 15’, βάζοντας δύσκολα στην Ενωση. H AEK ισοφάρισε με τον Ουγκάλντε σε 8-8 (18’) και στο 20’ πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Πλάθα (9-8). Με διαφορά δύο τερμάτων έκλεισε το ημίχρονο (13-11), με την Ένωση να χάνει με κόκκινη κάρτα τον Πλάθα για σκληρό μαρκάρισμα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το β’ μέρος όπως άρχισε και το ματς. Με δύο γρήγορα γκολ ισοφάρισε στο 32’ και πέρασε μπροστά στο 35’ με 14-13. H AEK με ένα σερί 3-0 πέρασε μπροστά 22-21 (45’) και μπήκε με +3 για πρώτη φορά στο ματς, στο τελευταίο 5λεπτο (26-23).

Εκεί κέρδισε και δίλεπτη αποβολή του Σεϊρεκίδη, με την Ενωση να φτάνει στο +4 (28-24).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 28-26 στο 1:01 πριν το τέλος του αγώνα και 28-27 με τον Αποστόλου στα 30 δεύτερα πριν το τέλος. Ωστόσο στη λήξη ο Αραμπατζής έκανε το 29-27 για την ΑΕΚ που ξεκίνησε με το δεξί τα play off, φτάνοντας τον ΠΑΟΚ στην ειδική βαθμολογία.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 29-27

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μπουκοβίνας, Στάθης, Ηλιόπουλος, Πλάθα 2, Μόγια 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4.

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Γούσιος): Γκικόβ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης.

Διαιτητές: Πάτιος – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Κόκκινες: 1-0. Πέναλτι: 2/2-2/2.

@Photo credits: eurokinissi