Διομήδης Άργους- Σαλαμίνα 32-25: Η άμυνα έκανε την δουλειά

Ο Διομήδης κέρδισε εύκολα την Σαλαμίνα με 32-25 και εξασφάλισε θέση στα play off.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Διομήδης Αργους κέρδισε την Σαλαμίνα με 32-25 και έπιασε τον Δούκα στην 3η θέση του πρώτου ομίλου στην Handball Premier.

Η ομάδα του Αργους εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και αφού μείωσε τα λάθη στην άμυνα, πήρε τους βαθμούς της νίκης και πάει για το ματς με τον Ιωνικό στη Ν. Φιλαδέλφεια την Τετάρτη, έχοντας «αέρα» επτά βαθμών από τον επόμενο αντίπαλό τους.

H ομάδα της Σαλαμίνας αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και είχε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά τον Διομήδη με ένα σερί 3-0 να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 17-15. Ένα νέο σερί στο δεύτερο ημίχρονο, από το 36’ ως το 39’ έφερε το σκορ στο 21-16, με την Σαλαμίνα να μειώνει στο -3 (22-19), αλλά την ομάδα του Αργους να ξεφεύγει και πάλι στο 50’ (27-21) και να καθαρίζει το παιχνίδι.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Α. Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 2, Ζβάνια, Τζίμπουλας 5, Τσέγιοβιτς, Χιόνης 3, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Χατζηκωνσταντίνου, Ορφανός 1,. Κωστούλας, Σιατιρλής, Μάνθος 4, Τσέρνικο 1, Πατασούρι 1, Τζ. Μούγιτς 4, Ολιβέιρα 6

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Χρ. Χριστοδούλου): Μπακαούκας 1, Κουτσόπουλος 5, Πετράκος 4, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Καρδάσης, Τρούλος 6, Κιτόπουλος, Τσομπανίδης 1, Βασιλόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Χαραλάμπους 5, Δίπλαρος 1, Γεωργακόπουλος

Διαιτητές: Μερτινιάν – Καρυδάκης Δίλεπτα: 3-5 Πέναλτι: 2/3-0/3 Κόκκινη Μπλε : 49:25 Σεβέλεφ (κρατήθηκε δελτίο)

@Photo credits: INTIME