Δούκας - ΑΕΚ 29-41: Συνήλθε στο β' μέρος, κέρδισε και περιμένει τον Ολυμπιακό (vid)

Κώστας Ευθυμιάδης

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και έφτασε εύκολα στη νίκη επί του Δούκα.

Το αήττητό της στην Handball Premier διατήρησε η ΑΕΚ που κέρδισε στο ΟΑΚΑ τον τυπικά γηπεδούχο Δούκα, με σκορ 41-29.

H Ενωση έφτασε έτσι τις 8 νίκες και μία ισοπαλία (στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακλο) και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα στον πρώτο όμιλο.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια, εμφανώς επηρρεασμένοι και από το αποτέλεσμα μεσοβδόμαδα στην Ευρώπη, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα αμυντικά, με αποτέλεσμα ο Δούκας να μείνει κοντά στο σκορ (18-20 στο ημίχρονο) και να είναι στο -1 (24-25) ως το 40'.

Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και ένα σερί 7-0 έφτασε να προηγείται 32-24 (50') να στη συνέχεια έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (39-28) στο 57'. Εκλεισε τελικά το παιχνίδι με +12 (41-29) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Πλέον, οι τρεμπλούχοι στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό, όπου με νίκη θα «κλειδώσουν» ουσιαστικά την πρωτιά στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 29-41

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 9-6, 10-7, 13-12, 14-17, 18-20 (ημχ), 21-23, 24-25, 24-30, 24-32, 26-37, 29-41

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 6, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 7, Κοβάνης 1, Μπατής 1, Νικολίνταης, Γερουλάνος 3, Βούλγαρης, Ασλής, Πάνου, Ντούνης 1, Γιάντσα 6, Τζανιδάκης, Μπάρκας, Στεφανίτσης 3.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Τζηράς 5, Μπριάτκα 4 , Άντζελιτς, Νικολαϊδης 4, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 6, Φλορίδο 7, Κοτσιώνης, Ουγκάλντε 1, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας, 1 Καλόμοιρος 4, Μπεριά 2

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 3/4-1/1

@Photo credits: INTIME