Handball Premier: Περίπατος στη Σαλαμίνα για τον Ολυμπιακό

Κώστας Ευθυμιάδης

Με σκορ 33-17 ο Ολυμπιακός πέρασε και από την έδρα της Σαλαμίνας και συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα.

Ένα ακόμη εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός, αυτή τη φορά στην Σαλαμίνα με την τοπική ομάδα, την οποία και κέρδισε με 33-17 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Δομπρή με οκτώ γκολ και καθάρισαν από νωρίς την αναμέτρηση όταν δημιούργησαν διαφορά έξι τερμάτων στο ημίχρονο (17-11). Στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό στην επίθεση, ενώ η άμυνα λειτούργησε υποδειγματικά. με την ομάδα της Σαλαμίνας να σκοράρει μόνο έξι φορές στο δεύτερο 30λεπτο.

Τα στατιστικά:

Σαλαμίνα (Χρήστος Χριστοδούλου): Μπακαούκας 1, Κουτσόπουλος 4, Πετράκος 2, Τσαρπαλής, Μόρας, Χιώτης, Καρδάσης, Τρούλος 5, Κιτόπουλος, Τσομπανίδης 2, Βασιλόπουλος, Παπαδόπουλος, Σκυφτός, Χαραλάμπους 3, Γεωργακόπουλος

Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 3, Τερλέτσκι, Ρούσος 3, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Δομπρής 8, Αραπακόπουλος 3, Μοντόρο 1, Τσορτέκης 2, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3

Ζαφειράκης Νάουσας- Φαίακας Κέρκυρας 30-27

Με πρωταγωνιστές τους Θεοδωρόπουλο και Ρότζιο ο Ζαφειράκης πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη κόντρα στον Φαίακα με 30-27 στον β' όμιλο του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Κέρκυρας μπήκε δυναμικά στο ματς, έκανε το 0-3, έφτασε στο 6-11 στο 20λεπτο, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 12-14. Η ανατροπή ήρθε όμως στην επανάληψη από την ομάδα της Νάουσας, που αφού ισοφάρισε σε 15-15 πήρε και κεφάλι στο σκορ, για να κερδίσει τελικά το ματς.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Κανιζάι 6, Πίτος 1, Θεοδωρόπουλος 9, Γαλίτης, Δασκαλόπουλος, Πινακούδης, Τσάτσας 1, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Κρέξης, Δάιος, Μπόλας, Ραντίσεβιτς 2, Διδασκάλου 1, Ρότζιος 8, Τσαγκέρας 2

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Ελ Χαραγκαουί , Τσίλης 10 , Τζούλοβιτς 4, Κούλούρης 1, Δημητρέλος, Κόντης 3, Κοσκινάς, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς 2, Γεωργαλής, Μάνιτς 3, Νάστος 1

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαϊδης Δίλεπτα: 8/8 Πέναλτι: 3/3, 3/3

Αερωπός Έδεσσας - ΑΕΣΧ Πυλαίας 28-27

Σπουδαία νίκη πήρε ο Αερωπός με 28-27 επί της Πυλαίας. Η νίκη αυτή εδραιώνει την ομάδα της Εδεσσας στην τρίτη θέση του 2ου ομίλου και ουσιαστικά εξασφάλισε μια θέση στα play off του πρωταθλήματος από τώρα.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Αλ. Ταρινίδης): Αθανασίου, Τσέλιος 4, Μήγγας, Γάτσης 5, Κράλλης 5, Μπουτκάρης, Βέρεμτσουκ, μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεφ 6, Μποτσκάρεφ 5, Κυριάκου 2, Ταραμονλής, Γερμάσεβιτς 1, Κρίβιτς

ΠΥΛΑΙΑ (Χ. Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Μέτσης, Ελευθεριάδης 5,μ Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 8, τριανταφυλλίδης, Αντωνιάδης, Πεχλιβάνης, Μπατζιος 2, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιάνος 3, Γιαννακόπουλος, Λασκαρούδης

Διαιτητές: Πατιός – Χαρίτσος Δίλεπτα: 4-5 Πέναλτι: 1/1-5/5

@Photo credits: INTIME