ΠΑΟΚ – Αερωπός 30-23: Ακόμα μια νίκη για τους «ασπρόμαυρους»

Το τέσσερα στα τέσσερα έκανε ο ΠΑΟΚ στην Handball Premier με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν του Αερωπού με 30-23 και να μένουν πρώτοι στην κορυφή του 2ου ομίλου.

Το νικηφόρο σερί του συνέχισε ο ΠΑΟΚ κάνοντας το τέσσερα στα τέσσερα και μένοντας στην κορυφή του Β' ομίλου. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν του αήττητου μέχρι σήμερα Αερωπού με 30-23. Ο αγώνας ήταν ένα ντέρμπι μέχρι και το 45' με τις δύο ομάδες να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις για τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά όμως οι «ασπρόμαυροι» ανέλαβαν τα ηνία και μετά το 20-19 έκαναν με δύο συνεχόμενα γκολ το 22-19, με το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει και την διαφορά να μεγαλώνει φτάνοντας στο τέλος τα 7 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 5-6, 6-10, 10-10, 12-13 (ημχ), 15-16, 16-18, 19-19, 24-20, 26-22, 30-23.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Σεϊρεκίδης 5, Τσαμουρίδης, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 5, Μέντουριτς 2, Μπάρμπας, Βαφείδης 1,Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 7, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 1.

Αερωπός (Ταρινίδης): Αθανασίου, Τσέλιος 2, Γάτσης, Μήγγας 2, Κράλλης 1, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο 2, Τοκάρεφ 1, Μποκάρεφ 5, Κυριακού 3, Ταραμονλής 1, Γερμασέβιτς 5, Κρίβιτς 1.

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού.Δίλεπτα: 4-9. Κόκκινη: Μήγγας (40:52 – τρία δίλεπτα), Γερμασέβιτς (59:35-τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 2/2- 2/2

Φαίακας

Φαίακας – Φίλιππος 30-24: Το πήρε στο δεύτερο

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φαίακας κατάφερε να επικρατήσει του Φίλιππου με 30-24 και να φτάσει τους 4 βαθμούς στον 2ο όμιλο της Handball Premier. Ο αγώνας όπως αναφέραμε ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13-12. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης παίρνοντας τους βαθμούς της νίκης.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-5, 5-7, 8-9, 12-13 (ημχ), 15-14, 18-16, 20-17, 23-20, 25-21, 30-24

Φαίακας (Μιχαλάκης): ΕλΧαραγκαουί, 3, Τσίλης 6, Τζούλοβιτς 8, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης 3, Κοσκινάς, Κυπριώτης, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Ζέρβας, Γεωργαλής, Μάνιτς 7, Προβατάς, Νάστος.

Φίλιππος (Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 3, Μούγιτς 3, Άγκοβιτς, Σόφρανατς 2, Ατσίμοβιτς, Εμμανουήλ, Κουκουτσίδης 2, Κυριακίδης, Στανκίδης, Παπαδόπουλος, Παπαγιάννης 2, Μπαλτατζής 4, Ρίζος, Λυκοστράτης, Μιρβόβιτς 8.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 7-8. Κόκκινες: Δελλής (54:06 – τρία δίλεπτα) – Σόφρανατς (54:35 – τρία δίλεπτα), Μούγιτς (59:57 – παρεμπόδιση ρίψης, δεν κρατήθηκε δελτίο) Πέναλτι: 2/4 – 0/0.