Ιωνικός ΝΦ- ΑΕΚ 23-36: Εύκολη νίκη, ζημιά με τον Λέμος για την Ενωση (vid)

Κώστας Ευθυμιάδης

Η ΑΕΚ αναμένεται να χάσει το επόμενο διάστημα τον Λέμος που τραυματίστηκε στη νίκη της ομάδας του επί του Ιωνικού ΝΦ. (36-23).

Η ΑΕΚ έκανε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με σκορ 36-23.

Ωστόσο, η νίκη περνά σε δεύτερη μοίρα καθώς στην Ενωση ανησυχούν ιδιαίτερα για τον τραυματισμό του Λέμος. Ο Βραζιλιάνος στο 48’ πάτησε άσχημα στο τερέν και υπέστη ζημιά στο δεξί του γόνατο. Βγήκε υποβασταζόμενος καθώς δεν μπορούσε να πατήσει καθόλου το πόδι του και πλέον μένει να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του προβλήματος.

Η ΑΕΚ όσον αφορά την αναμέτρηση, έκανε ένα από τα γνωστά της παιχνίδια από την αρχή. Πιεστική άμυνα και ασταμάτητο τρέξιμο στην κόντρα, με αποτέλεσμα το υπέρ της 7-4 να γίνει 12-4 στο 16’ και 15-6 στο 20’, για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 19-8.

Η Ενωση δεν άλλαξε το τέμπο της στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε double score στο 45’ (26-13), με την μέγιστη διαφορά να φτάνει στο +15 (28-13) στο 47’. Ένα λεπτό μετά ήρθε ο σοβαρός τραυματισμός του Λέμος που αποχώρησε από το παιχνίδι. Ο Ιωνικός μείωσε στο 50’ σε 28-16, με τους πρωταθλητές να δείχνουν αποσυντονισμένοι. Με ένα μικρό σερί πήγαν το σκορ στο 34-19 (57’) και τελείωσαν το ματς με μια διαφορά 13 τερμάτων (36-23).

Ιωνικός Ν.Φ. – ΑΕΚ 23-36

Ιωνικός Ν.Φ. (Γιάννης Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 3, Παπαδόπουλος, Συγγάρης, Μπρουδάκης, Βασιλείου, Χαντέλης 3, Σιάτρας, Μπούτος 2, Καραμασιώτης, Μαντζόπουλος 6, Χελιώτης 3, Λιόλιος 4, Αϊβαλιώτης Π., Χάλαρης, Λόλας 2.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Τζηράς 5, Νικολαΐδης, Λέμος 3, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Ηλιόπουλος 5, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης 1, Ζαρίκος, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 1, Κεδέρης 2.