Ολυμπιακός: Mε άνεση τη Δράμα και τώρα Βάλουρ

Ο Μπάμπης Δομπρής

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Δράμα με 41-29 στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών της Handball Premier, στην πρόβα τζενεράλε για τον επαναληπτικό τελικό με τη Βάλουρ για το EHF European Cup στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε επί της Δράμας με 41-29 στο γυμναστήριο της Ηλιούπολης για τα ημιτελικά της Handball Premier και... έφυγε για το ΣΕΦ και τον επαναληπτικό τελικό του EHF European Cup με τη Βάλουρ, το Σάββατο (25/5, 20:00).

Ο πρώτος αγώνας των ημιτελικών του πρωταθλήματος εξελίχθηκε σε μια άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού απέναντι στην φιναλίστ στο Κύπελλο, ομάδα της Δράμας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1 στο 5ο λεπτό, η Δράμα μείωσε σε 7-6, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 9-6 στο 16', με τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά πέντε γκολ (18-13) με την ολοκλήρωση του 30ού λεπτού. Στο 2ο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν με τη διαφορά στο σκορ να μεγαλώνει και να φθάνει στο 34-22 στο 50' και τους γηπεδούχους να φθάνουν στο τελικό 41-29.

Παπαντωνόπουλος: «Το Σάββατο όλοι στο ΣΕΦ»

«Μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά και ταξίδι από το Ρέικιαβικ η ομάδα ήταν έτοιμη και συγκεντρωμένη για 60 λεπτά απέναντι στην Δράμα. Κάναμε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών και τώρα, το μυαλό μας είναι στο ιστορικό ματς του Σαββάτου, όπου θέλουμε να ανατρέψουμε το αποτέλεσμα και να κατακτήσουμε το ευρωπαϊκό. Καλώ όλο τον κόσμο του Ολυμπιακού να μας στηρίξει και να είναι εκεί, να είναι ο όγδοός μας παίκτης για αυτήν την ιστορική στιγμή για τον σύλλογο. Θέλουμε τον κόσμο μας, γιατί μας ωθεί και μας σπρώχνει με τη φωνή και την υποστήριξη του κάθε φορά που είναι στο πλευρό μας. Οπότε, το Σάββατο όλοι στο ΣΕΦ» δήλωσε στην ιστοσελίδα του Ολυμπιακού, ο τερματοφύλακας Πάνος Παπαντωνόπουλος.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 6-2, 8-6, 11-9, 15-11, 18-13 (ημχ), 22-16, 26-18, 31-20, 34-22, 37-22, 41-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 10, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 1, Δομπρής 7, Τσιγάριδας, Πασσιάς 3, Μοντόρο 6, Κάβτιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Μανωλούδης 1, Χαϊτίδης 9, Πολύδωρος, Λατσάκου 1, Τοζακίδης, Τόσκας 7, Τουνγκελίδης 1, Καλαϊτζίδης 1, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 6, Κοτσιώνης 3, Σίνα.
Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Κόκκινη-μπλε: 38:21 Κάβτσιτς (για κακόβουλη ενέργεια- κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/3-1/4