ΠΑΟΚ: Έκλεισε θέση στον τελικό του Final 4 Kυπέλλου στη Χαλκίδα

Δημήτρης Ντζάνης
Ο ΠΑΟΚ στον τελικό του Final 4 Κυπέλλου στο χάντμπολ ανδρών

Ο ΠΑΟΚ στο κρίσιμο σημείο ήταν κυρίαρχος απέναντι στον ΑΣΕ Δούκα, επικράτησε με 27-22 και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος στη Χαλκίδα.

Ο ΠΑΟΚ είναι αυτός που βγήκε νικητής στον 1ο ημιτελικό του 20ού Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών Λουξ, που φιλοξενείται στο Κλειστό Γυμναστήριο Κανήθου- Χαλκίδας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε τον ΑΣΕ Δούκα με 27-22 (11-11 ημ.) και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής (7/4, 20:15, ΕΡΤ 3), όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα στη Δράμα και τον Πανελλήνιο (19:00).

Ο ΠΑΟΚ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 4ο Κύπελλο της ιστορίας του (2012, 2015, 2017), ενώ επιστρέφει σε τελικό ύστερα από τρία χρόνια και την ήττα από την ΑΕΚ με 24-22 στην Κοζάνη. Ο Δούκας, φιναλίστ πέρυσι στο Ναύπλιο, στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα.

Δυνατό ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ, ντέρμπι μέχρι το 54'

O ΠΑΟΚ είχε συνεχώς την πρωτοπορία στο 1ο ημίχρονο, φθάνονοντας να προηγηθεί με 8-3. Στη συνέχεια ο Δούκας, με θεμέλιο λίθο τον τερματοφύλακα Παναγιώτη Κολλύρη (11/22 επεμβάσεις στο πρώτο μέρος), ροκάνισε τη διαφορά, μείωσε σε 9-8 (18:30), με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 11-8 (24') και την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων με το δικό της 3-0 να ισοφαρίζει σε 11-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 30 λεπτά.

papazoglou

Με γκολ από τον Δημήτρη Παναγιώτου ο Δούκας προσπέρασε με 12-11 (32΄) και μετά με 13-12 (34'). Ηταν το σημείο που ανέβασε τη δική του απόδοση ο 45χρονος τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Βίκτορ Γκιγκόφ, ενώ στην επίθεση με τρία γκολ από τον Θανάση Παπάζογλου και ένα από τον Καλόμοιρο, ο «Δικέφαλος» με σερί 4-0 βρέθηκε στο 18-15 (44').

Ακολούθησε νέα αντίδραση από τον Δούκα, δύο ασίστ από τον Παναγιώτου για ισάριθμες εκτελέσεις από τον Μπατή και ένα γκολ από τον Γιάντσα, έφεραν νέα ισοπαλία με 18-18 (48').

Όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ, είχαν περισσότερη ψυχραιμία. Δύο γκολ από τον Καλόμοιρο και ένα από τους Ελευθεριάδη και Τζωρτζίνη, έδωσαν αβαντάζ τεσσάρων γκολ στον ΠΑΟΚ, με 22-18 στο 54ο λεπτό.

ase douka

Ο Δούκας βρήκε γκολ από τον Γερουλάνο έπειτα από έξι λεπτά (22-10), όμως ο Θανάσης Παπάζογλου μετέτρεψε σε γκολ μια χαμένη φαινομενικά φάση, για το 23-19 και ο «Δικέφαλος» στο τελευταίο πεντάλεπτο, χωρίς να κινδυνεύσει έφθασε στο τελικό 27-22.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 4-8, 8-9, 10-11, 11-11 (ημχ), 13-13, 15-16, 16-18, 18-19, 19-22, 22-27

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Ρόντιτς 1, Παγιάτης 3, Χατσατουριάν, Μπατής 4, Κολεζάκης, Παναγιώτου 5, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν, Δικαιούλιας, Γερουλάνος 1, Γιαντσα 1, Χαριτωνίδης, Κοβάνης 2, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς 5, Κολλυρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 7, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 9, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος, Καλόμοιρος 2, Δάιος, Ρανσάνς, Τζωρτζίνης 3.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/4-3/3

@Photo credits: eurokinissi, Κώστας Μουντρίχας