Ολυμπιακός: Γερά θεμέλια πρόκρισης για τα ημιτελικά στο EHF European Cup

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη σλοβενική Κρκα με 31-26 στην Ηλιούπολη και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του EHF European Cup.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, νίκησε τη σλοβενική Κρκα με 31-26 στην Ηλιούπολη και με αυτό το προβάδισμα θα πάει στην πόλη Νόβο Μέστο το Σάββατο (30/3, 18:00) για να τελειώσει τη δουλειά και να προκριθεί στα ημιτελικά του EHF European Cup.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-2, με την Κρκα να προσπερνά με 5-3 (9') και 6-5 (11'), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0, για το 10-6 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός διατήρησε σταθερά προβάδισμα τριών και τεσσάρων γκολ μέχρι το 30ό λεπτό, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 16-13.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός με γκολ από τον Σλίσκοβιτς έκανε το 18-14 (37') και το 20-16 (42'), με τους Σάββα και Πασσιά να φέρνει το +6 (22-16).

Η διαφορά έφθασε στη μέγιστη τιμή της στο 24-17 με τον Σλίσκοβιτς στο 48', όμως η Κρκα μείωσε σε 25-22 (52'), η ψαλίδα να ανοίγει και πάλι στο 29-23 (55') και τον Τζίμπουλα να διαμορφώνει το τελικό 31-26.

«Πολύ καλό προβάδισμα, σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Ήταν αναμενόμενο ότι το ματς θα ήταν τόσο σκληρό, το περιμέναμε, αλλά ανταποκριθήκαμε εξαιρετικά. Μπορούσαμε να τελειώσουμε και με μεγαλύτερη διαφορά αυτό το ματς, όμως το καλό είναι, ότι τώρα ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε στη ρεβάνς. Ξέρουμε πού να επικεντρωθούμε. Θα πάμε εκεί με ένα καλό μαξιλαράκι, για να διεκδικήσουμε την πρόκριση στην τετράδα της Ευρώπης, κάτι πολύ σημαντικό για όλο το σύλλογο του Ολυμπιακού. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήταν εδώ, μας βοήθησε πολύ, ειδικά στα δύσκολα σημεία» δήλωσε ο Σάββας Σάββας.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 10-6, 11-9, 13-11, 16-13 (ημιχ.) 17-14, 19-16, 21-16, 25-19, 28-23, 31-26

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 5, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 4, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8

Κρκα (Μίρκο Σκόκο): Ράου, Μπραντέσκο, Άβσεκ, Μαϊστόροβιης 9, Μούχιτς 2, Λ. Ράσο, Βούκιτς 3, Στανόγιεβιτς 7, Ντ. Ράσο 1, Ζάιτς, Νίκολιτς 1, Λάβριτς, Κούκμαν 1, Μάτκο, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 2

Διαιτητές: Τσέμα-Τζάχια (Κόσοβο), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 1/3-5/6

@Photo credits: INTIME, Δημήτρης Σαρελάς