Απογοητευτική ΑΕΚ, ήττα από την Γκόρνικ και αποκλεισμός από το EHF European League

Δημήτρης Ντζάνης
Απογοητευτική ΑΕΚ, ήττα από την Γκόρνικ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Γκόρνικ Ζάμπρζε με 30-26 στα Άνω Λιόσια και έχασε κάθε πιθανότητα πρόκρισης στην επόμενη φάση του EHF European League.

Η ΑΕΚ στον κρίσιμο αγώνα, που θα διατηρούσε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στο EHF European League, δεν ήταν καλή, ηττήθηκε από την πολωνική Γκόρνικ Ζάμπρζε με 30-26 (ημ. 15-12) στο γυμναστήριο Άνω Λιοσίων και πλέον δεν μπορεί να προσβλέπει σε συνέχεια στη διοργάνωση.

Μια αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση των οκτώ ομίλων, το Ανόβερο και η Γκόρνικ συνεχίζουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης (main round), ενώ η ΑΕΚ θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της με την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κρίενς Λουκέρνης στις 5 Δεκεμβρίου.

Άσχημη αρχή, ανατροπή χωρίς συνέχεια

H AEK δεν άρχισε καλά τον αγώνα και από τα πρώτα λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η Γκόρνικ προηγήθηκε με 4-1 (9:37), 9-3 (16') και 15-10 (21:29).

Με γκολ των Μαρτίνοβιτς και Ζάμπιτς η ΑΕΚ μείωσε σε 10-7 και με τους Μαντάλινιτς και Ζάμπιτς σε 15-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο βελτίωσε την εικόνα της. Η πολωνική ομάδα έφθασε στο 17-12 (33'), όμως από εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων».

Με σερί 4-0 η ελληνική ομάδα πλησίασε στο 18-17 (38:20), ενώ με δύο γκολ από τον Μαντάλινιτς και ένα ενδιάμεσα από τον Κεδέρη προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά 21-20 στο 45ο λεπτό.

Η ανατροπή είχε έρθει, όμως δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια, η Γκόρνικ μετά το 23-23 (51'), ξέφυγε με 26-23 (54') και βρίσκοντας τις λύσεις όταν η ΑΕΚ προσπάθησε να ανακάμψει, έφθασε χωρίς προβλήματα στο 29-25 (58') και στο τελικό 30-26.

AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1/1, Ζάμπιτς 6/7, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 9/19, Μάλλιος 3/8, Ηλιόπουλος 2/4, Παπαδόπουλος, Τόμε, Λιάπης 1/1, Μαρτίνοβιτς 3/5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος Κεδέρης 1/5.

Γκόρνικ: Λιγκαρζέφσκι, Ζίσζκο 1/2, Τοκούντα 2/2, Μορκόφσκι 2/3, Μπάτσκο 1/1, Αρτεμένκο 4/5, Βιζμομίρσκι, Κράβτσικ, Μάουερ 5/5, Μπόγκαζ, Ντουντκόφσκι, Μινότσκι 7/10, Κάζορ 2/2, Ιλτσένκο 1/2, Βασόφσκι 1/1, Πρίζτιλα 4/7.

Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 3/5-4/4

*Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Ανόβερο αναδείχθηκε ισόπαλο με την ελβετική Κρίενς-Λουκέρνης 30-30 στη Γερμανία.