Βέλγιο - Ελλάδα 24-26: Ολοζώντανη η εθνική χάντμπολ στη μάχη πρόκρισης στο Euro 2024

Η εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών είχε τον τελευταίο λόγο, επικρατώντας εκτός έδρας του Βελγίου με 26-24, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες πρόκρισης στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2024.

Η εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών έφθασε το ζητούμενο από το ταξίδι της στο Βέλγιο, πανηγύρισε τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 26-24 (ημ. 13-10) για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου της προκριματικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2024.

Η Ελλάδα πέτυχε τη 2η νίκη της σε τρία παιχνίδια, σε ένα όμιλο όπου μαζί με τις Ολλανδία και Κροατία ισοβαθμεί στους τέσσερις βαθμούς, ενώ το Βέλγιο παρέμεινε χωρίς βαθμό. Η μάχη συνεχίζεται την Κυριακή (12/3) με την Ελλάδα να υποδέχεται το Βέλγιο στη Χαλκίδα (18:00), με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Από τους οκτώ προκριματικούς ομίλους στην τελική φάση προκρίνονται απευθείας οι δύο πρώτες ομάδες και οι τέσσερις καλύτεροι 3οι όλων των ομίλων, χωρίς να υπολογίζονται τα αποτελέσματα με τους 4ους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα

Νευρικά άρχισαν και οι δυο ομάδες τον αγώνα, όμως η Ελλάδα μετά το πρώτο πεντάλεπτο, με δύο γκολ από τον Πασσιά και άλλα τόσα από τον Λιάπη προηγήθηκε 5-1 με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού.

Με τον Ντε Μπέουλε να σημειώνει διαδοχικά γκολ το Βέλγιο μείωσε σε 6-5 (15') και 7-6 (18'), με τον παίκτη σε εκείνο το σημείο να έχει πέντε γκολ σε ισάριθμα σουτ!

Μετά το 20ό λεπτό η εθνική ομάδα κρατούσε σταθερά το ελάχιστο προβάδισμα και σε δύο περιπτώσεις έφθασε στο +2 με γκολ από τον τερματοφύλακα Πέτρο Μπουκοβίνα σε άδεια εστία (11-9) και τον Πασσιά (12-10), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 13-10 για την εθνική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο 2ο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 4-1 ισοφάρισαν 14-14 (36') και προηγήθηκαν με το 7ο γκολ του Ντε Μπέουλε 16-15 και με τον Γκλοριέ 17-15 (38'). Όμως η αντίδραση της εθνικής ομάδας ήρθε άμεσα: Με διαδοχικά γκολ οι Τόσκας, Λιάπης, Παπαβασίλης και Μπόσκος έδωσε νέο προβάδισμα με 19-17 (43').

Οι Λιάπης και Μπόσκος διατήρησαν το +2 (20-18) στο 46', όμως οι γηπεδούχοι έφθασαν σε νέα ισοφάριση, με τον Μπράουν να κάνει το 22-22 (51:10) και να προσπερνούν 23-22 με τον Κεντζιόρα (52:23).

Η μάχη κορυφώθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Κανδύλα να ισοφαρίζει σε 24-24, όμως μέσα σε 17 δευτερόλεπτα οι Λιάπης και Κανδύλας χρεώθηκαν με δίλεπτη ποινή (55:57).

Δίλεπτη ποινή δόθηκε και στον Ομς (56:63), με τον Παπαβασίλη να κάνει το 25-24 (57:19) και τον Μάλλιο να σφραγίζει τη νίκη, για το 26-24 στα 59:46

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-5, 5-6, 7-7, 8-9, 10-13 (ημ.), 13-14, 17-16, 18-19, 20-22, 24-24, 24-26.

Bέλγιο (Σίλα): Χάντζιτς 2, Κότερς 4, Μπράουν 2, Μπογιόν, Κόλμαν, Βανκόσεν 1, Κετζιόρα 4, Ομς 1, Γκλοριέ 1, Ντε Μπέουλε 7, Σπόρεν, Κάντελ 3, Ντελπίρ, Λέτενς, Βανχόβε.

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπάγιος, Μπόσκος 3, Λιάπης 4, Μυλωνάς, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 2, Τόσκας 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 3, Σάββας 4, Μπουκοβίνας 2, Παπαντωνόπουλος.

Δίλεπτα 6/6 Πέναλτι 2/4-2/2

Η Ολλανδία το ντέρμπι με την Κροατία

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ολλανδία πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Κροατίας με 32-27 (ημ. 15-13) στο Αϊντχόφεν, φθάνοντας στη 2η νίκη της. Η Ολλανδία στο 2ο ημίχρονο δημιούργησε διαφορά επτά γκολ (21-14, 23-16), υποχρεώνοντας την Κροατία στην πρώτη της ήττα.