ΑΕΚ: Με θρίαμβο επί του ΠΑΟΚ «πέταξε» στην κορυφή της Handball Premier

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη απέναντι στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, νίκησε με 29-20 και προσπέρασε τον Ολυμπιακό στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier.

Η ΑΕΚ μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο τον ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, επικράτησε με 29-20 και προσπέρασε τον Ολυμπιακό στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για να διατηρηθούν στην πρώτη θέση και να έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία που είχε να μπει -τουλάχιστον- στη διεκδίκηση της 2ης θέσης.

Η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 5-1 στο 9ο λεπτό και έφθασε σε προβάδισμα πέντε γκολ στο 17ο λεπτό (9-4), στο 20ό (11-6) και στο 23ο λεπτό με 12-7, με τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται 16-12 με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΠΑΟΚ μείωσε σε 18-16, όμως σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ με σερί 4-0, ξέφυγε με 22-16 στο 49'. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα κυριάρχησαν απόλυτα απέναντι στους απογοητευμένους παίκτες του ΠΑΟΚ, φθάνοντας στο τελικό 29-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-1, 7-3, 11-6, 13-8, 16-12 (ημχ)18-14, 18-15, 19-16, 25-18, 29-20,

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 3, Ζίβκοβιτς 3, Βαρδαξόπουλος, Μαντάλινιτς 9, Τσέπιτς, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης, Νικολαϊδης 1, Παπαζογλου 3, Αποστόλου 1, Α. Τριανταφυλλίδης, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 1, Κουκμίσης 5, Καβουσανάκης 5, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης, Γιαβασίδης.
Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 1/1-2/2