Ολυμπιακός γλίτωσε το «έμφραγμα» στη Δράμα, πρόκριση στα πέναλτι για το Final 4 του Κυπέλλου

Δημήτρης Ντζάνης

O Ολυμπιακός σε ένα αγώνα θρίλερ νίκησε τη Δράμας στα πέναλτι με 4-2 και με συνολικό σκορ 39-37 προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Μπάουερ έπιασε πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο στην κανονική διάρκεια, ο Κοτανίδης απέκρουσε δύο στη «ρωσική» ρουλέτα για να έρθει η πρόκριση του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός σε ένα δραματικό παιχνίδι νίκησε εκτός έδρας τη Δράμα '86 στα πέναλτι 4-2 και με συνολικό σκορ 39-37 (30-30 κ. αγ., 35-35 παρ.) έκλεισε θέση για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ ανδρών (6-7/5), όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ-Πυλαία.

Η Δράμα βρέθηκε αγκαλιά με μια ιστορική πρόκριση, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Ολυμπιακός χρωστά τη μισή και πλέον πρόκριση στους δύο τερματοφύλακες. Ο Τόμας Μπάουερ σε «νεκρό» χρόνο απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Αρμάντο Σίνα, ένα πέναλτι που εκτελέστηκε δύο φορές κι ενώ στην πρώτη εκτέλεση υπήρξε γκολ.

Ο Μπάουερ διατήρησε το 30-30, με τον προημιτελικό να πηγαίνει στην παράταση (35-35) και μετά στα πέναλτι. Εκεί ο Κώστας Κοτανίδης απέκρουσε τα πέναλτι των Χαϊτίδη και Μωραϊτη, με τον Δομπρή να κάνει το 4-2 και να σφραγίζει την πρόκριση για τον Ολυμπιακό.

Η διπλή επιστροφή για τον Ολυμπιακό

Η Δράμα προηγήθηκε 29-25 στο 53ο λεπτό, από εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Τα γκολ των Βέμπερ, με πέναλτι και Πασσιά έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση δύο γκολ (29-27) στο 56'.

Ακολούθησε το αντιαθλητικό μαρκάρισμα από τον Ζιβούλοβιτς στο Νιοκάς (57:30), που έφερε τη δίλεπτη αποβολή και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη της Δράμας.

Ο Βέμπερ ευστόχησε στο πέναλτι (29-28), όμως ο Αχιλλέας Τόσκας έδωσε στη Δράμα προβάδισμα 30-28 (58:10). Όμως η άμεση απάντηση από τον Κανδύλα και το γκολ από τον Παπαδόπουλο έφεραν την ισοφάριση για τον Ολυμπιακό, 30-30 (59:20).

Στην εκπνοή του χρόνου η Δράμα κέρδισε πέναλτι, ο Αρμάντο Σίνα αρχικά πέτυχε γκολ απέναντι στον Τόμας Μπάουερ, όμως οι διατητές Πατιός-Τσιάνας υπέδειξαν επανάληψη, δείχνοντας ότι δεν είχαν σφυρίξει για την εκτέλεση. Στη δεύτερη εκτέλεση ο Μπάουερ νίκησε τον Σίνα, κρατώντας τον Ολυμπιακό ζωντανό και στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης η Δράμα με δύο γκολ από τον Χαϊτίδη προσπέρασε 32-31 και ο Παπαγεωργίου διατήρησε το προβάδισμα 33-32.

Με απίθανο γυριστό σουτ από τον Τόσκα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά στο +2 (34-32) στο 66', με τον Χαϊτίδη να κάνει το 35-33 στο 67:30. Όμως και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να επιστρέψει: Ο Βέμπερ με πέναλτι (68') και ο Καραμπουρνιώτης (69:10) ισοφάρισαν σε 35-35, με την πρόκριση να κρίνεται στα πέναλτι.

Δομπρής 2-4

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-8, 11-10, 14-13, 18-17 (ημχ), 20-18, 22-20, 25-23, 26-24, 29-26, 30-30 (κ.α.), 33-32, 35-35 (παρ.), 37-39 (πεν.)

Δράμα '86 (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 8, Φιλίππου, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 10, Παπάζογλου, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 5, Σίνα 3.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 7, Κουτουλογένης, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Βέμπερ 11, Πασιάς 2, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 3, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.
Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Ζιβούλοβιτς (57:29 - επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 3/3 - 8/8