ΠΑΟΚ: Πρόκριση με 42 γκολ στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο ΠΑΟΚ ανεβάζοντας στροφές στο 2ο ημίχρονο νίκησε τα Βριλήσσια με 42-27 και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε με άνεση την πρόκρισή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών, νικώντας τα Βριλήσσια με 42-27 στο «Σπίτι του Χάντμπολ».

Παρά την τελική διαφορά τα Βριλήσσια ήταν ανταγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ μετά το 15ο λεπτό να δημιουργεί μια μικρή διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο στο 20-16.

Όμως στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυμό και με επιμέρους σκορ 22-11, έφθασαν στο τελικό 42-27.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-5, 10-10, 13-11, 17-14, 20-16 (ημχ), 24-18, 26-20, 31-23, 36-23, 39-24, 42-27.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 3, Νικολαΐδης 1, Παπάζογλου 2, Αποστόλου 1, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 3, Δ. Τριανταφυλλίδης 7, Λαδάκης 11, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Βελισσαρίου.

ΕΣΝ Βριλησσίων (Τούτσης): Καραδήμας, Βλάχος 4, Τόμπρος, Πανταζής 1, Ασλής, Παν. Στάθης, Αντωνιάδης, Νικολακόπουλος 2, Καραμασιώτης 2, Ζαρίκος 2, Χουρσουντιάν 7, Πετρ. Στάθης 1, Κορκολής 3, Μπέσκος, Γκένας, Τσαμούρης 5.
Διαιτητές: Γράψας - Κυριακού. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 0/0 - 1/1