ΠΑΟΚ: Γνώρισε νέα ήττα από τη Σεσβέτε και αποκλείστηκε από το EHF European Cup

O ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο έπιασε σκορ πρόκρισης απέναντι στη Σεσβέτε, όμως δεν είχε συνέχεια, με την κροατική ομάδα να νικά και στη Θεσσαλονίκη με 27-21 και να αποκλείει τον «Δικέφαλο» από το EHF European Cup,.

Ο ΠΑΟΚ για 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν εντός πρόκρισης στον 3ο γύρο του EHF European Cup, στη ρεβάνς με την κροατική Σεσβέτε στη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν άντεξε, γνώρισε και δεύτερη ήττα με 27-21 και ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του πορεία. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ηττηθεί με 29-24 στον πρώτο αγώνα στην Κροατία και αναζητούσε την ανατροπή.

Κάλυψε τη διαφορά στου δρόμου τα μισά, δεν είχε συνέχεια

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας να καλύψει το χάντικαπ της ήττας στο πρώτο παιχνίδι με πέντε γκολ.
Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 4-1 στο 8', η Σεσβέστε πλησίασε στο 6-5 (15'), όμως η ελληνική ομάδα με σερί 4-0, έφθασε στο 10-5 (21') και σε σκορ πρόκρισης 12-6, στο 26'. Η κροατική ομάδα αντέδρασε μείωσε σε 12-9, με το ημίχρονο ολοκληρώνεται με 13-10.

Τα πρώτα 15 λεπτά του β' ημιχρόνου ήταν καθοριστικά, με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν τη διαφορά να προσπερνούν 17-16 (44'). Αυτή η εξέλιξη ήταν καθοριστική με τους γηπεδούχους να μην έχουν λύσεις και η Σεσβέστε να κυριαρχεί, με σερί 6-0 προηγήθηκε 23-17 (51') και να παίρνει τη νίκη με 27-21.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Γκιγκόφ (5/13, 27,78%), Δουγιάς, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης, Νικολαϊδης 1, Παπάζογλου 3, Αποστόλου, Δημ. Τριανταφυλλίδης 1, Αν. Τριανταφυλλίδης 5, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης 3, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης, Γιαβασίδης, Βελισσαρίου, Μοσίλοφ (2/13, 15,38%).

Σεσβέτε: Πέριτς (8/28, 28,57%), Κάπριτς 1, Τόπιτς 2, Γέλοβσιτς Ν. 1, Γέλοβσιτς Γ., Ντούμενσιτς 7, Χρσακ 4, Σούκερ 1, Ζάκιτς 1, Γκάβριτς 5, Ζόβακ, Στρίκοβιτς 1, Κούλο, Φίνεκ, Λούκασετς 4, Πούριτς (3/3, 100%).

Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 1/3-3/3