Διομήδης Άργους: Πρεμιέρα με ήττα στο EHF European Cup

O ανέτοιμος ακόμα Διομήδης Άργους γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την αυστριακή Φίβερς με 30-27 στην πρεμιέρα του στο EHF European Cup

Κάτω από δύσκολες συνθήκες και στη σκιά του θανάτου της Λένας Πετράκης, ο Διομήδης Άργους πάλεψε, αλλά δεν απέφυγε την ήττα από την αυστριακή Φίβερς με 30-27 στη Νέα Κίο για τον 1ο γύρο του EHF European Cup και η υπόθεση πρόκριση έγινε πάρα πολύ δύσκολη εν όψει του επαναληπτικού στη Βιέννη το Σάββατο (17/9).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ, προηγήθηκαν με διαφορές τεσσάρων τερμάτων (7-3, 8-4, 9-5) στα πρώτα 20 λεπτά, με τον Διομήδη να κλείνει τη διαφορά, να ισοφαρίζει 13-13 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 14-13 για την αυστριακή ομάδα.

Οι γηπεδούχοι στις αρχές της επανάληψης με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ 16-15 και μέχρι το 49' οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο τελευταίο 10λεπτο η Φίβερς ξέφυγε με 28-24 (54΄), για να επικρατήσεi με 30-27.

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας , Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 3, Τσιγαρίδας 4, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Ασβεστάς 1, Καϊμακάμης, Μπετζιλαλί, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 1, Τζ. Μούγιτς 7.

Φίβερς (Εκλ): Σάριτς, Ντάμποκ 7, Χάουνολντ 4, Λ. Γκάνγκελ 3, Χάιζενγκερ, Σβάιγκερ 3, Τάνιτς, Σουχ, Μαρτίνοβιτς 2, Ντάβιντ, Μπρένες 1, Νιγκ 1, Κόλαρ, Φ. Γκάνγκελ 4, Ρίντε2, Σίντλ 3.
Διαιτητές: Σίρμπου, Σέρντιουκ (Μολδαβία). Δίλεπτα: 3-6. Πέναλτι: 3/3 - 4/5