ΑΕΚ - Πυλαία 20-21: Η «Σταχτοπούτα» πήρε πανάξια το Κύπελλο (vids)

Η μεγαλύτερη έκπληξη στην ιστορία του κυπέλλου χάντμπολ έγινε καθώς η Πυλαία σόκαρε την ΑΕΚ και κατέκτησε το τρόπαιο με 21-20 στην Κοζάνη!

Οσοι νόμιζαν ότι ο… τελικός ήταν χθες μεταξύ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού, διαψεύστηκαν σήμερα πανηγυρικά από την Πυλαία.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, μετά την «βόμβα» κόντρα στον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά, κατάφερε να κάνει την Ενωση να… πελαγώσει και τελικά να κατακτήσει πανάξια το τρόπαιο κερδίζοντας με 21-20 στην Κοζάνη! Αυτό είναι το πρώτο κύπελλο στην ιστορία της ομάδας που πέτυχε μία μεγάλη έκπληξη, την μεγαλύτερη ίσως στην ιστορία του θεσμού. Μιλάμε για μία ομάδα που αποτελείται κυρίως από ερασιτέχνες παίκτες, αλλά και ορισμένους φοιτητές.

H ΑΕΚ δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στον αγώνα και είχε την χειρότερη επιθετική βραδιά της στην φετινή σεζόν, με την ομάδα της Πυλαίας να είναι σαφώς καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και να παίρνει απόλυτα δίκαια το τρόπαιο, βάζοντας σε προβληματισμό την Ενωση εν όψει τελικών στο πρωτάθλημα.

Εκπληκτική Πυλαία στο πρώτο ημίχρονο, αιφνιδίασε την ΑΕΚ

Το παιχνίδι είχε πολύ αργό τέμπο, ειδικά στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Η Πυλαία ήταν ανταγωνιστική σε αυτό το διάστημα και προηγήθηκε με 2-1, αλλά ο Πλάθα έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 3-2 στο 10’.

Το χαμηλό σκορ όμως ήταν κάτι που βόλευε το αουτσάιντερ του αγώνα, με την Ενωση να δυσκολεύεται επιθετικά και να βρίσκεται πίσω στο σκορ ξανά με 4-3 από ωραίο γκολ του Τσαμεσίδη. Το πρώτο 15λεπτο έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (5-5), αλλά η Πυλαία με τον Τσαμεσίδη πέρασε μπροστά με 7-5 στο 18’ και 8-6 στο 19’ και άρχισε να προβληματίζει την ΑΕΚ που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και είχε απέναντί της έναν Μπαμπατζανίδη που είχε κάνει 7 αποκρούσεις στο πρώτο 25λεπτο (είχε και μία εκπληκτική διπλή επέμβαση στο ματς).

Στο 25’ ο Τσαμεσίδης έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του (7-10), που το κράτησε με τον Τριανταφυλλίδη στο 28’ (8-11) κι ενώ έπαιζε με λιγότερο για δύο λεπτά. Το ημίχρονο έκλεισε με την Πυλαία προηγούμενη με 12-9, βάζοντας δύσκολα στην Ενωση για το δεύτερο ημίχρονο.

Δεν έχασε το προβάδισμα και πήρε άξια την κούπα η Πυλαία

Η Πυλαία με τον Τσαμεσίδη έφτασε στο +5 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (9-14) στο 34’. Η ΑΕΚ με τον Μόγια μείωσε στα 3 γκολ (12-15) με το παιχνίδι να παίρνει… φωτιά.

Οι δύο τερματοφύλακες έκαναν τρομερές αποκρούσεις σε τετ α τετ, με την Πυλαία να κρατάει το προβάδισμα του +3 στο 40’. Ο Καλόμοιρος (που άνηκε στην Πυλαία πριν πάει στην ΑΕΚ) ήρθε από τον πάγκο για την Ενωση και με δύο ωραία γκολ μείωσε σε 15-17 στο 45’.

Η Πυλαία κέρδισε πέναλτι και δίλεπτο, αλλά ο Αντζελιτς απέκρουσε το σουτ του Τσαμεσίδη. Ο Τζηράς έχασε πέναλτι στη συνέχεια σημαδεύοντας το δοκάρι.
Μετά από μία πεντάλεπτη διακοπή η ομάδα του Δ. Δημητρούλια προσπάθησε να παίξει πιο οργανωμένα, αλλά εξακολουθούσε να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα.

Είχε μόλις 6 γκολ από το 30’ ως το 54’, όταν και ο Τζηράς μείωσε στο γκολ μετά από πολύ ώρα (16-17), αλλά ο Ελευθεριάδης πήγε το σκορ στο 16-18 λίγο πριν μπει το ματς στο τελευταίο 5λεπτο. Εκεί ο Ζαφείρης πήγε την διαφορά στο +3 (19-16), αλλά με πέναλτι ο Τζηράς αμέσως μετά μείωσε σε 17-19. Ο Κοτσιώνης μείωσε σε 18-20 στα 2:30 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ομως ο Τριανταφυλλίδης στο 1:40 έκανε το 18-21 και έστειλε την Πυλαία στους επτά ουρανούς καθώς κατέκτησε το πρώτο κύπελλο της ιστορίας της παρά την μείωση του σκορ από την Ενωση.

Με τη λήξη του αγώνα οι παίκτες της Πυλαίας ξέσπασαν σε τρελούς πανηγυρισμούς, ενώ ορισμένοι από τον πάγκο δάκρυσαν, μη πιστεύοντας τι είχαν μόλις καταφέρει...

ΑΕΚ - ΠΥΛΑΙΑ 20-21

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-5, 6-8, 7-10, 9-12 (ημ.), 11-15, 13-16, 15-17, 15-17, 16-19, 20-21

ΑΕΚ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 20-21

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-5, 6-8, 8-10, 9-12 (ημχ), 11-15, 13-16, 15-17, 15-17, 16-19, 20-21
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Στεφάνοβιτς, Τζηράς 7, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 2, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 1, Καλόμοιρος 2, Κεδέρης.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης, Μέτσης, Γ. Ελευθεριάδης 6, Ν. Κουκμίσης, Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κ. Κουκμίσης 1, Τριανταφυλλίδης 5, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος, Χρ. Ελευθεριάδης.
Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης. Δίλεπτα: 2-7. Μπλε κάρτα: Λέμος (54:15 - χτύπημα εκτός φάση- κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 3/5 - 3/4

@Photo credits: eurokinissi