Πυλαία - ΠΑΟΚ 26-23: Ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου

Ιστορική νίκη για την Πυλαία απέναντι στον ΠΑΟΚ και πρόκριση για πρώτη φορά σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον τίτλο του φαβορί, όμως η Πυλαία είχε τη χάρη και κυριαρχώντας στο β' ημίχρονο νίκησε τον «Δικέφαλο» με 26-23 (ημ.11-8) στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ που γίνεται στην Κοζάνη.

Η Πυλαία πρωτάρα σε τελική φάση του Κυπέλλου, προκρίνεται στον παρθενικό της τελικό και περιμένει τον αντίπαλό της από τον δεύτερο ημιτελικό και το ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, που θα αρχίσει στις 19:15 (ΕΡΤ3). Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ του Σαββάτου (30/4, 20:00) στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης.

Στο αγωνιστικό μέρος μετά το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η Πυλαία κυριάρχησε στην επανάληψη, απέναντι στον κακό ΠΑΟΚ που έπρεπε να ξεπεράσει και τα πολλά προβλήματα τραυματισμών. Η Πυλαία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφθασε στο +3, 10-7 και 11-8, για να φθάσουμε στο καθοριστικό σημείο του ημιτελικού: Με σερί 3-0 η Πυλαία ξέφυγε για πρώτη φορά με πέντε γκολ 16-11 (41') παίρνοντας τα ηνία του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε αντίδραση με το δείκτη του σκορ να πηγαίνει στο 19-12 (45'), 22-15 και 23-17 (53'). Ο «Δικέφαλος» εκμεταλλευόμενος δίλεπτη αποβολή, με δύο γρήγορα γκολ μείωσε σε 23-20, όμως οι παίκτες της Πυλαίας δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, σημείωσαν δύο καθοριστικά γκολ για το 24-20 και 25-21, κράτησαν την ιστορική νίκη και την πανηγύρισαν σαν να κατέκτησαν το Κύπελλο.

Πυλαία- ΠΑΟΚ 26-23

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-3, 6-6, 9-7, 11-8 (ημχ),12-10, 14-11, 18-12, 22-15, 23-20, 26-23.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης, Ελευθεριάδης 5, Ν. Κουκμίσης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Κ. Κουκμίσης 3, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 4, Αλατσατιανός 2, Γιαννακόπουλος, Τριανταφυλλίδης 2, Μπάτζιος 1.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Δεληζάνος, Παλάσκας Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 8, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 4.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-2. Κόκκινη: Ζαφείρης (17:10, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 3/3 – 2/4.