Σαφχάουζεν - ΑΕΚ 30-26: Τρίτη σερί ήττα και ζόρια για την ΑΕΚ

Αντώνης Πατσούρας

H AEK ηττήθηκε με 30-26 από την Σαφχάουζεν στην Ελβετία και έχει πλέον 3 ήττες και 2 ήττες μετά από 5 αγώνες στον 4ο όμιλο του EHF European League.

Σε περιπέτειες μπαίνει η ΑΕΚ μετά από την ολοκλήρωση της 5ης ημέρας του EHF European League.

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 30-26 από την Σαφχάουζεν στην Ελβετία και έχει πλέον 2 νίκες και 3 ήττες στον 4ο όμιλο οι οποίες μάλιστα είναι και συνεχόμενες.

Η ΑΕΚ "έπεσε" στην 5η θέση αφού η Σαφχάουζεν έφτασε και εκείνη τους 4β αλλά έχει πλεονέκτημα λόγω νίκης. Πολλά θα κριθούν στην επόμενη αγωνιστική εκεί όπου η ΑΕΚ θα υποδεχτεί στις 7/12 τους Ελβετούς στη Χαλκίδα.

H ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια θέλει νίκη και να καλύψει και τη διαφορά των 4 γκολ για να έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Καλό ξεκίνημα, κακό φινάλε!

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά. Προηγήθηκε με 1-2 με τον Τζηρά και 3-4 με τον Ουγκάλντε και έφτασε και στο +2 (3-5) στο 6.09' με τον Μπεριά.

Οι Ελβετοί από το 4-6 ισοφάρισαν σε 6-6 αλλά πάλι ο Τζηράς σκόραρε για το 6-7 στο 11.02'. Οι γηπεδούχοι θα "τρέξουν" ένα σερί 7-0 και θα φτάσουν στο 13-7!

Η ΑΕΚ μειώνει με τον Μυλωνά σε 13-8 αλλά η Σαφχάουζεν θα πάει στο 15-8! Το ημίχρονο θα ολοκληρωθεί με τους Ελβετούς στο +8 (18-10).

Κυνηγητό από την ΑΕΚ

Το δεύτερο αρχίζει μ' ένα σερί 2-0 για τους Ελβετούς για το 20-10 και η ΑΕΚ με Μυλωνά και Μπεριά μειώνει ξανά στους 8 (20-12). Με το 2ο σερί του γκολ ο Μυλωνάς "γράφει" το 20-13 και ο Μόγια θα μειώσει σε 23-16.

H AEK συνεχίζει να κυνηγά στο σκορ. Θα μειώσει με τον Αραμπατζή σε 26-19 και με τον Ουγκάλντε σε 29-24 αφού έτρεξε ένα σερί 5-3.

Ο Τζηράς θα "γράψει" το 30-25 στο 59' όταν το παιχνίδι έχει οριστικά χαθεί. Απλά ο Μυλωνάς θα πετύχει το 26ο γκολ της ομάδας του στην εκπνοή.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-7, 14-8, 16-9, 18-10 (ημίχρονο), 20-11, 22-13, 24-16, 26-19, 29-23, 30-26.

Καντέτεν Σαφχάουζεν (Μαξ Μπονί): Ζέντερ 10, Μάρος 5, Κούτελ 4, Κανέγιας 7, Σμιντ 1, Γκερμπλ 2, Τόμινετς 1, Μάτζκεν, Σόπερ, Τζέρι, Λιέρ, Μάρκοβιτς, Σέλκτερ, Χέρμπουργκερ, Φιλίποβιτς, Μπιόσκα. Διαιτητές: Μπούτζακ – Ζαράντνικ.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ουγκάλντε 4, Πλάθα, Δικαιούλιας, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Αραμπατζής 2, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπεριά 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος, Μόγια 6, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου, Κοτσιώνης.

Δίλεπτα: 6-4. Πέναλτι: 4/4 – 1/2

@Photo credits: INTIME