Ελλάδα - Τουρκία 24-20: Θρίαμβος της Ελλάδας στο Ηράκλειο!

Η Ελλάδα επικράτησε με 24-20 της Τουρκίας και διπλασίασε τις νίκες της στον 1ο προκριματικό όμιλο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2023.

Φανταστικό ξεκίνημα για την Ελλάδα στα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2023.

Η Ελλάδα μετά από το "διπλό" στο Βέλγιο επικράτησε την Κυριακή με 24-20 της Τουρκίας σ' αγώνα της 2ης ημέρας του 1ου ομίλου που διεξήχθη στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι της και έχει κάνει σημαντικά βήματα για να προκριθεί στα πλέι οφ.

H Ελλάδα θα κερδίσει την Τουρκία μετά από 14 χρόνια! Τα επόμενα τέσσερα παιχνίδια του ομίλου θα διεξαχθούν τον Ιανουάριο.

Το παιχνίδι

Η Ελλάδα ξεκίνησε μ' ένα σερί 5-0 και έφτασε στο 7-2 στο 14'. Οι Τούρκοι θα μειώσουν σε 8-7 και οι Έλληνες θα κρατήσουν το προβάδισμα (10-9) στο ημίχρονο.

Στο 45' το σκορ ήταν 18-13 για την Ελλάδα και η ομάδα μας "σφράγισε" τη νίκη. Στο 1ο ημίχρονο ο τερματοφύλακας μας Πέτρος Μπουκοβίνας θα σκοράρει από την μια εστία στην άλλη την ώρα που η Τουρκία είχε "φάει" αποβολή και έπαιξε χωρίς τερματοφύλακα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χριστόδουλος Μυλωνάς με 6 γκολ.

Ζαραβίνας: «Ο πραγματικός όμιλος αρχίζει τον Γενάρη»

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Σαν απολογισμό από τα δύο ματς κρατάμε μόνο τους 4 βαθμούς.

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν έχουμε παίξει καλά και δεν είμαι ευχαριστημένος. Είμαστε τυχεροί που αντιμετωπίσαμε με το Βέλγιο την 1η αγωνιστική εκτός έδρας γιατί είμαι σίγουρος ότι θα είναι άλλη ομάδα τον Γενάρη, όπως και οι Τούρκοι που θα τους παίξουμε στην έδρα τους χωρίς να τους λείπει ο βασικός τους πλέι μέικερ.

Θεωρώ ότι φοβηθήκαμε λίγο το ματς, στο πρώτο ημίχρονο έπρεπε να έχουμε μεγαλύτερη διαφορά, αλλά ήμασταν άστοχοι και ο Τούρκος τερματοφύλακας έπαιξε πολύ καλά. Πρέπει και οφείλουμε όλοι να παρουσιαστούμε πολύ καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια, ο πραγματικός όμιλος ξεκινάει τον Γενάρη».

Eλλάδα- Τουρκία 24-20

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-2, 7-3, 8-6, 8-7, 10-9 (ημχ.), 13-10, 14-12, 18-13, 19-14, 22-17, 24-20
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπουκοβίνας 1, Παπαντωνόπουλος, Κωστακίδης 3, Παπαβασίλης, Τζηράς 4, Αραμπατζής 2, Μυλωνάς 6, Κρητικός 1, Μάλλιος 1, Κανδύλας, Δομπρής, Πασσιάς 1, Ηλόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Μιχαηλίδης 2, Λιάπης.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Σεντούρκ): Πεκτάς 1, Τινκίρ 1, Ιλάντς, Ερτσελιάν, Ντεμιρεζέν 2, Γκιόκτεπε, Μπιτσέρ 1, Γκιουνάι, Οζτούρκ 2, Σίμσαρ 5, Μπαμπατζάν, Ατές 4, Ερόζ 1, Κιουτάχια, Τσέλεμπι, Σαράκ 3.
Διαιτητές: Μάντσεν- Μόρτενσεν (Δανία), Παρατηρητής: Ράιζινγκερ (Αυστρία), Δίλεπτα: 4/4, Πέναλτι: 1/1-0/1