Ολυμπιακός: «Χ» ημίχρονο, «1» τελικό, vol.10

Δημήτρης Σαμόλης

Ισόπαλος στο ημίχρονο, νικητής στο φινάλε. Αυτό έχει κάνει στις δέκα από τις 17 φορές που έπαιξε στο Φάληρο ο Ολυμπιακός για το πρωτάθλημα, εσχάτως εναντίον της ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός έδωσε το 49ο εφετινό του παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις το βράδυ της Κυριακής (25/4). Νίκησε 2-0 την ΑΕΚ για την 6η αγωνιστική των play off και και άφησε Άρη και ΠΑΟΚ στο -24, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος της Super League Interwetten.

Για δέκατη φορά σε 17 εντός έδρας παιχνίδια οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν ισόπαλοι στα αποδυτήρια και στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα. Και το τελικό αποτέλεσμα και τις δέκα φορές ήταν ίδιο: Νίκη!

Η είσοδος των Μπρούμα, Εμβιλά και Αραμπί αποδείχθηκε καταλυτική, αφού αυτοί οι τρεις ποδοσφαιριστές άλλαξαν ριζικά την εικόνα του Ολυμπιακού μεσοεπιθετικά. Παρεμπιπτόντως, από τα 49 παιχνίδια που έχουν δώσει εφέτος οι «πρωταθλητές», στα 20 ολοκλήρωσαν το 45λεπτο δίχως να είναι μπροστά στο σκορ, δίχως να βρίσκονται πίσω. 20 παιχνίδια ισόπαλα. Σχεδόν τα μισά δηλαδή!

Πάμε όμως να θυμηθούμε τις προηγούμενες εννέα φορές που στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει μέσα από την παρουσία του στο δεύτερο ημίχρονο, σε επίπεδο πρωταθλήματος.

18/9/2020: Ολυμπιακός - Αστέρας 3-0

Μετά από 45 λεπτά χωρίς γκολ για τη 2η αγωνιστική, ο Μαρτίνς έβαλε στο 46' Μασούρα και Φορτούνη. Δύο γκολ ο πρώτος, ένα ο δεύτερος και 3-0 τελικό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό.

26/9/2020: Ολυμπιακός - Παναιτωλικός 2-0

Ο Παναιτωλικός άντεξε για 47 λεπτά. Στο 48' ο Αραμπί έκανε το 1-0 και ο Καφού στο 86' διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

17/10/2020: Ολυμπιακός - Ατρόμητος 4-0

Ο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Μασούρα με τον Αραμπί στο 40' και ο Μαροκινός με χατ τρικ (51', 82', 87') θα υπέγραφε τη νίκη των «ερυθρόλευκων». Ο Χασάν στο 65' είχε κάνει προσωρινά το 2-0 στον αγώνα για την 5η αγωνιστική.

31/10/2020: Ολυμπιακός - Απόλλων 2-0

Ο Αχμέντ Χασάν «χτύπησε» δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό, στο 65' και στο 72'. Ήταν ο αγώνας για την 7η αγωνιστική και ήδη οι «ερυθρόλευκοι» μετρούσαν τέσσερα εντός έδρας ματς με 0-0 στο ημίχρονο.

05/12/2020: Ολυμπιακός - Βόλος 4-1

Ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 11' με πέναλτι του Μπαριέντος, για την 11η αγωνιστική. Ο Μασούρας με αυτοθυσία έκανε το 1-1 στο 44', που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το όπλο του ο Αραμπί που «χτύπησε» με τρία γκολ (66', 80', 90').

17/01/21: Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Ο σκληροτράχηλος ΠΑΣ Γιάννινα παραλίγο να γίνει η πρώτη ομάδα που θα έκοβε βαθμούς από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Ο Χασάν στο 90'+3' έριξε τελικά στο καναβάτσο τους Ηπειρώτες.

27/01/21: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0

Για τη 19η αγωνιστική ο Ολυμπιακός έμεινε μακριά από το γκολ για 49 λεπτά, διότι στο 50' ο Αραμπί, στο 77' ο Καμαρά και στο 88' ο Βρουσάι οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» στο τελικό 3-0.

11/04/21: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1

Ο Μακέντα με πέναλτι στο 30' άνοιξε το σκορ στο Φάληρο στην 3η αγωνιστική των play off. Ο Χασάν μπήκε στο 36' και στο 44' ισοφάρισε σε 1-1. Ο Αιγύπτιος, που ήταν ο MVP, έκανε το 2-1 στο 72' και στις καθυστερήσεις ο Μπρούμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

21/04/21: Ολυμπιακός - Αστέρας 1-0

Για την 5η αγωνιστική των play off ο Ολυμπιακός δίχως να παίξει καλό ποδόσφαιρο πήγε ισόπαλος 0-0 στο ημίχρονο. Χρειάστηκε μια κεφαλιά του Παπασταθόπουλου στο 52' να καταλήξει στα δίχτυα και να δώσει τη νίκη (1-0) στους Πειραιώτες.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Ολυμπιακός: Ο Μπρούμα κάνει τη 2η κορυφαία χρονιά του σε παραγωγικότητα και προλαβαίνει να πιάσει την 1η (vids)

Όταν ο Ολυμπιακός έχει δύο «σκυλιά του πολέμου» στη μεσαία γραμμή…

Όταν ο Ολυμπιακός έχει την πολυτέλεια να βάζει αλλαγή τους Ελ Αραμπί, Εμβιλά, Μπρούμα και Καμαρά η διαφορά είναι μεγάλη