ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού σε «ακτίνες»

Το gazzetta.gr σκιαγραφεί την εικόνα που είχαν οι «πράσινοι» στο αποψινό ντέρμπι του Φαλήρου με τον Ολυμπιακό

Την ήττα με 1-0 γνώρισε απόψε (21/11) ο Παναθηναϊκός στο Φάληρο. Ας δούμε την «ακτινογραφία» των «πράσινων», σε ένα ματς που θα μπορούσαν να πάρουν κάτι παραπάνω, με βάσει την εμφάνισή τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Διούδης
Ξεκίνησε με ένα λάθος που τελικά δεν «κόστισε» για την ομάδα του, στο 8', όμως μετά ανέβασε την απόδοσή του. Στο γκολ του Φορτούνη δεν φέρει ευθύνη και γενικά είχε ως επί το πλείστων σωστές τοποθετήσεις και αρκετές φορές θέλησε να βγάλει γρήγορα το «τριφύλλι» στην επίθεση.

Ζαγαρίτης
Εκ των αποκαλύψεων του ντέρμπι ήταν ο 19χρονος αριστερός μπακ. Ανασταλτικά πήρε πολύ καλό βαθμό (με αντιπάλους όπως τους Ραντζέλοβιτς, Φορτούνη), όμως στο πρώτο μισό δεν πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες και ανέβηκε ελάχιστες φορές. Στο δεύτερο όμως πλαγιοκόπησε, δημιούργησε ρήγματα και από τα πόδια του ξεκίνησε η μεγάλη ευκαιρία του 67' που απώλεσε ο Μακέντα.

Πούγγουρας
Στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως μέχρι το 25'-30' αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, όπως όλος ο Παναθηναϊκός. Κυρίως μη ελέγχοντας τους αντιπάλους του που έβγαιναν στο χώρο. Στο 1-0 του Φορτούνη άργησε να πάει στον αντίπαλο που σκόραρε και δεν ξεκίνησε καλά. Οσο περνούσε η ώρα και στο δεύτερο μισό βελτίωσε άρδην την εικόνα του και δεν είναι τυχαίο πως το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε ουσιαστικά στο δεύτερο μισό.

Σένκεφελντ
Επαιξε στο πρώτο ημίχρονο στο κέντρο της άμυνας. Αντιμετώπισε προβλήματα στο χώρο, καθώς ο Φορτούνης τραβιόνταν και οι Μασούρας, Ραντζέλοβιτς εναλλάσονταν στο «9». Στη φάση του γκολ ο πρώτος ήταν αφύλακτος. Αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα.

Σάνστσες
Δεν ήταν καλός ο 30χρονος μπακ και η πλευρά του αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, κυρίως στο πρώτο μισό. Στο δεύτερο βελτιώθηκε, όπως όλος ο Παναθηναϊκός άλλωστε, ανασταλτικά, όμως επιθετικά δεν κατάφερε να βοηθήσει. Σπατάλησε πολλές καλές προϋποθέσεις για τους «πράσινους», με αποκορύφωμα τη φάση που του «έφτιαξε» ο Βιγιαφάνιες. Πάντως στις καθυστερήσεις έκανε τη σέντα για τη μεγάλη φάση του Καρλίτος, που πάντως ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Κουρμπέλης
Ξεκίνησε «6άρι» και εκεί τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Οπου οι «πράσινοι» δεν κρατούσαν μπάλα και γενικότερα περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Παρόλα αυτά στο 33' «φλέρταρε» με το 1-1, όταν η κεφαλιά του σε στατική μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο δεύτεορ μισό «γύρισε» στόπερ και ήταν πάρα πολύ καλός. Το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε και εκείνος βοήθησε (και0 στην ανάπτυξή του.

Μαουρίτσιο
Ηταν το «8άρι» και στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως μέχρι το 30' ο άξονας του «τριφυλλιού» όπως και όλες οι γραμμές του αντιμετώπισαν προβλήματα. Δεν κρατούσε μπάλα και ο Παναθηναϊκός δέχονταν πίεση. Στο δεύτερο όμως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και δεν είναι τυχαίο το εξής. Στο 52' οι «πράσινοι» έκαναν την πρώτη τους ουσιαστικά σωστά δομηνένη επιθετική ενέργεια (ο Χατζηγιοβάννης υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ) και εκείνη ξεκίνησε από τα πόδια του. Στο 56' απώλεσε με κεφαλιά, όμως στο φινάλε ( 84'), ίσως και λόγω κούρασης δεν είχε «καθαρό μυαλό» όταν βγήκε στην κόντρα και σπατάλησε μία μεγάλη ευκαιρία.

Χατζηγιοβάννης
Επαιξε για 65 λεπτά στο δεξί φτερό του Παναθηναϊκού και διεκδικεί τον τίτλο του καλύτερου παίκτη της ομάδας του, στο διάστημα που αγωνίστηκε. Παρότι μάλιστα φέρει ευθύνη για το 1-0 του Ολυμπιακού, καθώς στην αρχή της φάσης «έχασε» τον Ραφίνια. Ηταν ο μόνος που προσπαθούσε να πάει στο 1 vs 1 και να «τρέξει» τους «πράσινους» στην επίθεση, ήταν κινητικός και από δικές του εκτελέσεις κόρνερ «δημιουργήθηκαν» οι φάσεις των Κουρμπέλη (33', «καθαρή»), Μαουρίτσιο (56'). Στο 59' «φλέρταρε» με το γκολ, όταν «τρύπωσε» στην αντίπαλη άμυνα, έκανε την προβολή, αλλά ο Σα του είπε «όχι».

Χουανκάρ
Ξεκίνησε ως αριστερός εξτρέμ και αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα. Επιθετικά δεν φάνηκε και αυτό το διάστημα η άμυνα του Ολυμπιακού δεν «αισθάνθηκε» τη συγκεκριμένη πλευρά του Παναθηναϊκό. Ανασταλτικά συνεργάστηκε καλά με τον Ζαγαρίτη, ο Ντρέγκερ δεν ανέβηκε, αλλά... ως εκεί.

Καρλίτος
Ηταν ο δεύτερος φορ του «τριφυλλιού» και ξεκίνησε ένα κλικ πίσω από τον Μακέντα. Στο πρώτο μισό δεν φάνηκε και δεν βοήθησε ούτε στην ανάπτυξη των «πράσινων». Στο δεύτερο όμως ήταν καλύτερος, τραβιόνταν συχνά στα άκρα, δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και στο 59' «έφτιαξε» τη μεγάλη φάση του Χατζηγιοβάννη.

Μακέντα
Απομονωμένος στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι την ανάπαυλα είχε ελάχιστη συμμετοχή στο ματς, καθώς και δεν τροφοδοτήθηκε. Στο δεύτερο έδωσε «μάχες», θέλησε να γίνει απειλητικός, αλλά πιστώνεται τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του 67', όπου αστόχησε εξ' επαφής.

Σαβιέρ
Ηταν ο μεγάλος άτυχος καθώς στις καθυστερήσεις αποχώρησε υποβασταζόμενος επειδή τραυματίστηκε σοβαρά. Στο διάστημα που έπαιξε προσπάθησε και έτρεξε αρκετά.

Αλεξανδρόπουλος
Μπήκε στην ανάπαυλα και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το «6άρι» του Παναθηναϊκού. Ο μικρός ήταν ίσως ο κορυφαίος του γηπέδου στο διάστημα που αγωνίστηκε. Ανασταλτικά άγγιξε το «άριστα», η ομάδα του δεν δέχθηκε πίεση από τον άξονα, ενώ βοήθησε και δημιουργικά.

Βιγιαφάνιες
Αντικατέστησε τον Χατζηγιοβάννη στο 65' και πέρασε στα άκρα. Κινητικός, με διάθεση, ζήτησε μπάλα και στο 81' δημιούργησε μία επικίνδυνη στιγμή για τα αντίπαλα καρέ, που όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ο Σάντσες.