Super League 2, Νότιος Όμιλος: Νίκη με ανατροπή η Athens Kallithea, τα Χανιά διέλυσαν τον Γιούχτα

Από το ματς της Athens Kallithea με τον Ιωνικό

Η Athens Kallithea νίκησε τον Ιωνικό με 2-1 παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 ενώ τα Χανιά στο κρητικό ντέρμπι του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 διέλυσαν με 4-1 τον Γιούχτα.

Μεγάλοι κερδισμένοι αυτής της αγωνιστικής στον Νότιο Όμιλο της Super League 2 ήταν οι Athens Kallithea, τα Χανιά αλλά και οι Καλαμάτα με τις νίκες τους. Η ομάδα της Καλλιθέας νίκησε με ανατροπή τον Ιωνικό και διατήρησε τη διαφορά της στην κορυφή ενώ τα Χανιά παραμένουν στη 2η θέση.

Athens Kallithea – Ιωνικός 2-1

Ανατροπή πρωτιάς για την Athens Kallithea στο ντέρμπι με τον Ιωνικό. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 και να διατηρήσει τους 6 βαθμούς διαφορά από τα δεύτερα Χανιά, φτάνοντας τους 43 βαθμούς. Οι Νικαιώτες από την άλλη με την ήττα τους αυτή έμειναν στην 3η θέση με 32 βαθμούς, αλλά είδαν την διαφορά τους από την πρώτη Athens Kallithea να αυξάνεται και να φτάνει στους 11.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Σαλίνα στο 33’. Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πίεσαν αρχικά για την ισοφάριση που ήρθε με σουτ του Ματίγια συο 70’. Οκτώ λεπτά αργότερα έφτασαν μια ανάσα από το 2-1, αλλά το σουτ του Μουτίνιο σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 83’ ωστόσο ο Λουκίνας με σουτ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα να κάνει το 2-1 και να δώσει μεγάλη νίκη στην Athens Kallithea.

Σκόρερ: 70′ Ματίγια, 83′ Λουκίνας– 33′ Σαλίνας

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μεχίας, Μανθάτης, Καινούργιος, Σίλβα, Ματίγια, Μουστακόπουλος (17′ λ.τ Τσιντώνης (46′ Μουτίνιο), Νεκούλ (46′ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας, Ντεμέτριους (77′ Τόρες).

Ιωνικός (Σπανός): Γκέλιος, Σόουζα, Τασουλής (76′ λ.τ Ιμεραλιλάι), Γιακουμάκης (63′ Ουακάσο (87′ Ροντρίγκες), Γκοράνοφ, Ζάχαβι, Ντάουντα, Γκίνη, Σερπέζης (63′ Οικονομίδης), Σαλαζάρ, Σαλίνας (87′ Δρίτσας).

Χανιά – Γιούχτας 4-1

Με περίπατο κόντρα στον Γιούχτα τα Χανιά παρέμειναν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του Νοτίου Ομίλου. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 4-1 στο ντέρμπι της Κρήτης και έφτασαν τους 37 βαθμούς με τους ηττημένους να μένουν στους 18 και την 9η θέση.

Στα του αγώνα όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Στην επανάληψή οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μάναλη στο 52’. Δέκα λεπτά αργότερα π Γιούχτα ισοφάρισε με τον Μπρους, αλλά οι πανηγυρισμνοί των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ, καθώς ο Λεμονής στο 69’ έκανε το 2-1. Ο Μάναλης και πάλι 10 λεπτά αργότερα έκανε το 3-1, για να έρθει ο Μιούλερ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 4-1.

Σκόρερ: 52′, 79′ Μάναλης, 69′ Λεμονής, 90+3′ Μιούλερ– 62′ Μπρους.

Χανιά (Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρρι (82′ Τσορνομάζ), Σιλά, Λεμονής, Ντίας (82′ Μιούλερ), Τσέλιος (65′ Κόλα), Μανουσάκης, Μάνος (65′ Πέιος), Μάναλης.
Γιούχτας (Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τσίρης, Κορνιλάκης (55′ Γελαδάρης), Θεοδωράκης, Πολυχρόνης (72′ Ροβίθης), Κόλα, Λώλης, Νοικυράκης, Μπουτσάκης (55′ Μπουρσέλης), Κωστανάσιος (55′ Μπρους), Αλεξόπουλος.

Διαγόρας – Καλαμάτα 1-0

Σημαντική νίκη για τον Διαγόρα κόντρα στην Καλαμάτα. Οι Ροδίτες επικράτησαν της «Μαύρης Θύελλας» με 1-0 και έμειναν στην 6η θέση με 25 βαθμούς, με τους Καλαματιανούς χάνοντας το σημερινό παιχνίδι να μένουν πίσω στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς είναι στην 5η θέση με 29 βαθμούς. Στο ματς αυτό τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 19’. Στο συγκεκριμένο λεπτό ο Λεσάι έκανε το 1-0. Ένα σκορ που οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν παίρνοντας έτσι την σημαντική αυτή νίκη.

Σκόρερ: 19′ Λεσάι

Διαγόρας (Ντόστανιτς): Γαλάνης, Αρίας, Νικολής (70′ Τσάβος), Μάτιεβιτς, Δημητρίου, Παπατόλιος, Φέκκας (83′ Ροντρίγκεζ), Μουντές, Λούκιτς (70′ Βολάκης), Λεσάι (83′ Δερμιτζάκης), Ταχματζίδης (60′ Σταματούλλας).

Καλαμάτα (Τερζής): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε, Κοζορώνης (46′ Κωνσταντινόπουλος), Άλβες (70′ Λόπεθ), Ελιβέλτο (61′ Κωτσόπουλος), Πασάς, Ακόστα (46′ Γρίβας).