Super League 2 - Νότιος όμιλος: Επέστρεψε στις νίκες ο Ιωνικός, «ανάσα» για Γιούχτα

Ιωνικός

Ο Ιωνικός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας της ουραγού Παναχαϊκής με 3-1, ενώ ο Γιούχτας πήρε σημαντική βαθμολογική «ανάσα» χάρις στη νίκη με 2-0 επί του Αιγάλεω.

Γιούχτας - Αιγάλεω 2-0

Σκόρερ: 58′ Θεοδωράκης, 82′ Νοικοκυράκης

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλε ο Γιούχτας, ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Αιγάλεω και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Με κεφαλιά του Θεοδωράκη στο 58' η κρητική ομάδα άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 82' ο Νοικοκυράκης με σουτ και να γράψει το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Τσίρης (67′ Γελαδάρης), Λιποράσε, Θεοδωράκης, Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης (65′ Κωστανάσιος), Νοικοκυράκης, Μπουτσάκης (67′ Ροβίθης), Μπουρσέλης (59′ Μπρους), Αλεξόπουλος

Αιγάλεω: Κυρίτσης, Βάρκας, Νταβιώτης, Καρρίκι, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Κωνσταντακόπουλος, Μπάμπης, Γαρουφαλιάς (61′ Ικεότσα), Μίσκου, Σταμένκοβιτς

Ιωνικός - Παναχαϊκή 3-1

Σκορερ: 32′ Ντάουντα, 34′ Σαλαζάρ, 78′ αυτ. Μούλντερ – 69′ Γαϊτανίδης

Την επιστροφή του στις νίκες πανηγύρισε ο Ιωνικός, ο οποίος επικράτησε 3-1 επί της Παναχαϊκής και ανέβηκε στην τρίτη θέση του Νότιου Ομίλου. Τον δρόμο της νίκης άνοιξε ο Ντάουντα στο 32΄, με τον Σάλαζαρ δυο λεπτά αργότερα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 για τους γηπεδούχους. Η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει και μπήκε ξανά στο ματς στο 69΄με γκολ του Γαϊτανίδη, αλλά οι ελπίδες της δεν κράτησαν για πολύ. Οκτώ λεπτά αργότερα άλλωστε το αυτογκόλ του Μούλντερ έθεσε τέλος στη σεμνή τελετή για το 3-1 του Ιωνικού που κράτησε την Παναχαϊκή ουραγό της βαθμολογίας.

Ιωνικός (Σπανός): Γκέλιος, Ιμεραλιλάι, Τασούλης, Σαλίνας (70′ Ροντρίγκες), Ντάουντα (86′ Δρίτσας), Γιακουμάκης (81′ Οικονομίδης), Γκίνη, Σόουζα, Ουακάσο (46′ Πογοσιάν), Ζάχαβι, Σαλαζάρ (86′ Γκοράνοφ)

Παναχαϊκή (Τάτσης): Οικονομάκης, Καραγιάννης, Μασούρας, Μούλντερ (80′ Γρηγορόπουλος), Ζαμόρα, Πετράτος (60′ Ντε Τόμας), Ζέκοφ, Προύντζος, Πατρινός, Πέρεζ (46′ Γαϊτανίδης), Χριστόπουλος