Super League 2, Βόρειος Όμιλος: Η ΑΕΛ νίκησε την Κοζάνη και πήγε σε απόσταση 3 βαθμών από τον πρώτο Λεβαδειακό

Η ΑΕΛ

Η ομάδα της ΑΕΛ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Κοζάνης και βρίσκεται πλέον 3 βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, που είχε επίσης νίκη σε αυτήν την αγωνιστική.

Η 20ή αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2 είχε νίκες και για τον Λεβαδειακό αλλά και για την ομάδα της ΑΕΛ. Η ομάδα της Λάρισας επικράτησε και στον αγώνα με την Κοζάνη εντός έδρας και έτσι έχει πλέον απόσταση 3 βαθμών από την πρώτη θέση όπου βρίσκονται οι Βοιωτοί.

ΑΕΛ – Κοζάνη 2-0

Με σκόρερ τον Ηλιάδη στο 6ο λεπτό με κεφαλιά και τον Κ. Παπαγεωργίου με σουτ στο 20ό λεπτό η ΑΕΛ πήρε το ματς με την Κοζάνη. Οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη είχαν... καθαρίσει ουσιαστικά το ματς από το α' μέρος, παίρνοντας μία σημαντική νίκη που τους κρατά σχετικά κοντά με την πρώτη θέση.

Σκόρερ: 6′ Ηλιάδης και 20′ Κ. Παπαγεωργίου

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γιανναράκης, Θωμαΐδης, Αντράντα, Κοσσονού, Κ. Παπαγεωργίου, Πεντρόζο και Μαυριάς.

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης, Κούφας, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης, Σιατραβάνης, Γιάκος και Ποζατζίδης.

Απόλλων Πόντου – Καμπανιακός 2-0

Ο Απόλλωνας Πόντου αξιοποίησε τον παράγοντα της έδρας, πήρε νωρίς το προβάδισμα στο παιχνίδι και επεβλήθη του Καμπανιακού. Η νίκη αυτή έχει μεγάλη σημασία για τον Απόλλωνα υπό την έννοια πώς βρισκόταν στη ζώνη του υποβιβασμού, απ' όπου δεν έχει βγει ακόμα όμως πλησίασε τον Καμπανιακό στον έναν βαθμό (11 ένατι 12).

Ο Μπλανκ Καζάου στο 25ο λεπτό ήταν ο παίκτης που βρήκε πρώτος δίχτυα στο ματς. Στο 60ο λεπτό ακολούθησε το 2-0.

Σκόρερ: 25′ Μπλανκ Καζάου

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σάχολλι, Μουμίν, Αμπουντού, Αγκουάντο, Μπλανκ Καζάου και Κάρδαρης.

Καμπανιακός (Γ. Αμανατίδης): Γιακουμής, Λαγωνίδης, Σαρβανίδης, Μανιός, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Ν. Καθάριος, Έππας, Γαρύφαλλος, Πολύζος και Τότσκα.