Ιωνικός - Διαγόρας 1-0: Επιστροφή στις νίκες με Ντάουντα

ελλαδα

Το γκολ του Ντάουντα ήταν αρκετό για να περάσει ο Ιωνικός το εμπόδιο του Διαγόρα στη Νίκαια (1-0) και κράτησε τη διαφορά από την κορυφή του Νοτίου ομίλου στους οκτώ βαθμούς.

Μία εβδομάδα μετά την ήττα από τον Τηλυκράτη στη Λευκάδα με 3-2, ο Ιωνικός επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε στη Νίκαια με 1-0 του Διαγόρα για την 16η αγωνιστική της Superleague 2 και παρέμεινε σε απόσταση οκτώ βαθμών από την κορυφή του Νοτίου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να βρουν το γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα ο Ντάουντα εκμεταλλεύτηκε τη φάση και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Λαδά κάνοντας το 1-0 στο 38ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ και στο δεύτερο μέρος, οι Νικαιώτες είχαν τον έλεγχο του ματς, ο Διαγόρας πίεσε για να βρει την ισοφάριση αλλά χωρίς επιτυχία, με αποτέλεσμα να μετρήσει την τέταρτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα και να βρεθεί κάτω από την 5άδα.

Ιωνικός: Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Τασουλής, Σαλίνας (78′ Οικονομίδης), Ντάουντα, Γιακουμάκης (87′ Γκαρντάφσκι), Γκοράνοφ, Σερπέζης, Γκίνη, Ζάχαβι, Σαλαζάρ.

Διαγόρας: Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης, Σταματούλλας, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Βολάκης, Τσιαντούλας, Μασούρας, Λεσάι, Μανιάς.