Super League 2 - Βόρειος Όμιλος: «Τρίποντα» για Λεβαδειακό και ΑΕΛ στην κορυφή, άνετο διπλό η Νίκη Βόλου

Απόλλων Πόντου - Λεβαδειακός 0-1

Ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε με το διπλό (0-1) από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου. Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ με 2-0 τον Αιολικό, άνετα η Νίκη Βόλου με 0-3 στην έδρα της Κοζάνης για τη 17η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της SL2.

Κοζάνη - Νίκη Βόλου 0-3

Σκόρερ: 45', 77' Τζιώρας, 66' Κρητικός

Επιστροφή στις νίκες για τη Νίκη Βόλου, η οποία πέρασε με άνετο διπλό (0-3) από την Κοζάνη και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν το πάνω χέρι προηγήθηκαν ακριβώς με τη συμπλήρωση 45 λεπτών με κεφαλιά του Τζιώρα. Η Νίκη Βόλου συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο δεύτερο μέρος και κλείδωσε τη νίκη της στο 66' με τον Κρητικό, ο οποίος με ωραία ενέργεια και πλασέ έγραψε το 0-2. Στο 77' ο Τζιώρας με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Κοζάνη: Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Δόρης (57′ λ.τ Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Σουλιώτης, Σιατραβάνης (22′ λ.τ Αποστολίδης), Καλλέργης, Γραμμένος, Καραγιάννης (57′ Τσιμπούκας), Κουφάς.

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Πολίτης (80′ Κουτσιμπάνας), Λίταινας, Γαβριηλίδης, Κρητικός, Τζιώρας.

Σκόρερ: 74' Ρομό

Αν και αγχώθηκε, ο Λεβαδειακός κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου με 0-1 και να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και ένα ματς λιγότερο από την ΑΕΛ. Ο ουραγός Απόλλων Πόντου κράταγε στο μηδέν το σύνολο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου μέχρι το 74', όταν ο Ρομό με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίναλη ανοίγοντας το σκορ. Το γκολ αυτό αρκούσε στον Λεβαδειακό για να πάρει το τρίποντο.

Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σάχολλι, Ζαπουνίδης, Αμπούντου, Φλένσμποργκ, Ίννος, Κάρδαρης.

Λεβαδειακός: Κροφ, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Τσελεπίδης, Μεχία, Μπελμόντε, Νίκας, Κουάδρα, Πολέττο, Ρομό.

ΑΕΛ – Αιολικός 2-0

Το κυνήγι του Λεβαδειακού συνεχίζει η ΑΕΛ με τους «βυσσινί» να επικρατούν του Αιολικού με 2-0 στην Λάρισα και να φτάνουν τους 32 βαθμούς σε 15 παιχνίδια, με τους Βοιωτούς να είναι στην κορυφή με 33, αλλά σε 14 αναμετρήσεις. Όσον αφορά την ομάδα της Μυτιλήνης, έμεινε στους 15 και βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα στον Βόρειο Όμιλο.

Στα του αγώνα όλα κρίθηκαν μέσα σε 2 λεπτά. Αρχικά στο 20' ο Μαυριάς με σουτ άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά αργότερα ο Γλιάδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει με τους γηπεδούχους να παίρνουν ακόμα ένα τρίποντο που είναι και το 9ο στο φετινό πρωτάθλημα.

Σκόρερ: 20′ Μαυριάς σουτ, 22′ Ηλιάδης κεφ.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (66′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Ουατάρα (75′ Θ. Παπαγεωργίου), Αντράντα (85′ Θωμαΐδης), Κ. Παπαγεωργίου (66′ Νίνο), Όγκμποε (66′ Στίνα), Μαυριάς.

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Μιλόγεβιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό (88′ Χαλκιαδάκης), Μπενίτεζ, Μουχάλης, Νούλας (46′ Γκιάσι), Τριανταφύλλου.