ΑΕΛ – Απόλλων Πόντου 3-0: Με περίπατο μείωσαν στους 2 βαθμούς από την κορυφή οι «βυσσινί»

Φώτης Καρακούσης
ΑΕΛ

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα η ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου και μείωσε στους 2 βαθμούς την διαφορά του από την 1η θέση και τον Λεβαδειακό.

Την αντεπίθεσή της προς την κορυφή του Βορείου Ομίλου της Super League 2 συνεχίζει η ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου και μείωσαν στους 2 την διαφορά από την κορυφή και τον Λεβαδειακό. Από την άλλη οι «πόντιοι» παρέμειναν στην τελευταία θέση έχοντας 8 βαθμούς σε 11 αναμετρήσεις.

Στα του αγώνα ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τον Πεντρόζο να πετύχουν δύο γκολ. Αρχικά το 1-0 έγινε στο 23' και το 2-0 στο 37'. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο 6' μια ανάσα από το 0-1, αλλά το πέναλτι του Αμπούντου έδιωξε ο Σουλούκος κρατώντας το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Οταρμίν στο 48' έκανε το 3-0, ενώ ο ίδιος παίκτης είδε την μπάλα σε σουτ που έκανε να σταματάει στο δοκάρι και να χάνεται η ευκαιρία για το 4-0.

Σκόρερ: 23′, 37′ Πεντρόζο, 48′ Οτορμίν

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Καλουτσικίδης, Πλέγας (67′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός, Κοσσονού (67′ Νίνο), Οτορμίν, Αντράντα (78΄Θωμαΐδης), Μαυριάς, Πεντρόζο (67′ Όγκμποε).

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Κάρδαρης, Ντιαλόσι (86′ λ.τ Μέτγκενμπεργκ), Αμαραντίδης (61′ λ.τ Ζαπουνίδης), Μουμίν (50′ λ.τ Ίννος), Αγκουάντο (46′ Κωστίκας), Αλμπάνης, Σάχολλι, Αμπούντου (46′ Πέλκας), Μπλανκ Καζάου.