Super League 2 - Βόρειος Όμιλος: «Σκαρφάλωσε» στην πρώτη πεντάδα η Αναγέννηση, δεύτερη σερί νίκη για τον Μακεδονικό

Η Αναγέννηση Καρδίτσας σκοράρει

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε με 2-0 της Νίκης Βόλου και ο Μακεδονικός με 3-1 του Απόλλωνα Πόντου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε τροχιά πρώτης πεντάδας στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2.

Αναγέννηση Καρδίτσας - Νίκη Βόλου 2-0

Σκόρερ: 73′ Σταμόπουλος, 76′ Βερνάρδος

Τη δεύτερη σερί ήττα της γνώρισε η Νίκη Βόλου, μετά το 2-0 στην έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας, η οποία σκαρφάλωσε στην πρώτη πεντάδα. Η Νίκη Βόλου μπήκε δυνατά, απείλησε με σουτ του Μόραρ μόλις στο 2' που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο, με την Αναγέννηση από τη μεριά της να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 33' όταν ο Γκαραβέλης απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Κονίλιο με την μπάλα να σταματάει στη συνέχεια στο δοκάρι. Στο 43' ο Κρητικός σούταρε πάνω από το οριζόντιο, ενώ στο 66' ο Τσέλιος εξουδετέρωσε με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του Παναγιωτίδη με τη Νίκη να ψάχνει το γκολ. Τελικά η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν αυτή που πανηγύρισε με σουτ του Σταμόπουλου, ο οποίος στο 73' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Βερνάρδος έγραψε το τελικό 2-0.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κοζορώνης (90+2′ Παπαδάκος), Κοκκίνης (85′ Κορέλας), Ξύδας (69′ Βερνάρδος), Μπούζας, Κονίλιο (90+2′ Ζάγγος).

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Μπαχανάκ, Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Λίταινας (63′ Γαβριηλίδης), Ριμπέιρο (46′ Μιράντα), Κρητικός (69′ Πολίτης), Μοράρ (69′ Τζιώρας).

Μακεδονικός - Απόλλων Πόντου 3-1

Σκόρερ: 1′ Τσιλιγγίρης, 66′ πεν. Τσουκάνης, 93' Μπιανκόνι – 59′ Αμπουντού

Μέσα στην πρώτη πεντάδα παραμένει σταθερά ο Μακεδονικός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Πόντου, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούνται στην «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα. Ο Μακεδονικός μπήκε... φουριόζος στο ματς με τον Τσιλιγγίρη να βρίσκει δίχτυα με την έναρξη της αναμέτρησης ανοίγοντας το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό. Ο Απόλλων Πόντου λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ισοφάρισε με τον Αμπουντού στο 59', αλλά ο Μακεδονικός απάντησε σχετικά γρήγορα παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ με πέναλτι του Τσουκάνη, ο οποίος στο 66' έγραψε το 2-1. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μακεδονικός βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Μπιανκόνι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μακεδονικός: Περντρέου, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Πέδρο Λούκας, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ, Τσιλιγγίρης, Ραμίρεζ, Ζαφειράκης, Σιμόνι.

Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Αγκουάντο, Μουμίν, Αλμπάνης, Αμπουντού, Μπλανκ Καζάου, Ντε Τόμας.