Super League 2 - Βόρειος Όμιλος: Έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ Β', 2-2 με τον Απόλλωνα Πόντου

Η ΑΕΚ Β

Με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ Β' κατάφερε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου. Νικηφόρα με 0-1 πέρασε από την έδρα του Καμπανιακού η Κοζάνη σε άλλο ματς της 8ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Την ήττα στο φινάλε τον καθυστερήσεων κατάφερε να αποφύγει η ΑΕΚ Β' στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου καθώς μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), παραμένοντας βέβαια μαζί με τον αντίπαλό της στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Γκολφίνος έβαλε την ΑΕΚ Β' μπροστά στο σκορ στο 34', αλλά ο Απόλλων Πόντου είχε άμεση απάντηση ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Αλμπάνη δύο λεπτά αργότερα. Ο ίδιος παίκτης στο 64' σημείωσε και δεύτερο προσωπικό γκολ ανατρέποντας το ματς και γράφοντας το 2-1.

Η ΑΕΚ Β' ωστόσο, με τέρμα του Αποστόλη Χριστόπουλου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να φύγει στο φινάλε με τον βαθμό της ισοπαλίας. Αξίζει να σημειωθεί πως κατά τους πανηγυρισμούς του γκολ αποβλήθηκε για την Ένωση ο Ρουκουνάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Κίναλης, Καλογέρης, Τζαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Μέτγκενμπεργκ (55' Καρδάρης), Μουμίν, Αμπουντού (58' Ίννος), Καζάου, Αγουάδο, Ντε Τομάς (79' Ζαπουνίδης).

ΑΕΚ Β: Γκίνης, Κανελλόπουλος (70' Τετέι), Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Γεωργέας (61' Ανδρικόπουλος), Κάτσικας, Ρουκουνάκης, Φοφανά, Λαμαράνα, Γκολφίνος (56' Χριστόπουλος), Κοντορουχάς (70' Τζ. Γκαρσία).

Καμπανιακός - Κοζάνη 0-1

Σκόρερ: 82' Καλλέργης

Σε άλλο ματς της 8ης αγωνιστικής για τον Βόρειο Όμιλο της Super League 2, ο Καμπανιακός γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Κοζάνη. Οι γηπεδούχοι είχαν δύσκολο έργο από τις αρχές του δευτέρου μέρους όταν ο Έππας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε αφήνοντας τον Καμπανιακό με δέκα παίκτες. Η Κοζάνη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 82' με σκόρερ τον Καλλέργη έφυγε με το διπλό, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ: Γιακουμής, Γιουκούδης, Πόζογλου, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Ν. Καθάριος, Έππας, Φροσύνης, Γαρύφαλλος (90′ Π. Καθάριος), Παπαστεριανός, Τότσκα (65′ Μάνιος).

ΚΟΖΑΝΗ: Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Ίτσιος, Σουλιώτης, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος (84′ Δόρης), Νάτσος, Καλλέργης, Ψάλτης (67′ Ποζατζίδης), Γραμμένος (84′ Τζημόπουλος), Ελ Ιντρίσι (35′ λ.τ Αποστολίδης).