Superleague 2, Βόρειος όμιλος: Ο Κοσονού κράτησε την ΑΕΛ στο -4 από την κορυφή, «κόλλησε» η Κοζάνη

ελλαδα

Με δύο γκολ του Κοσόνου μέσα σε τρία λεπτά (61', 64'), η ΑΕΛ έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας με 0-2 ενώ η Κοζάνη έμεινε στο 0-0 κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου και έχασε... έδαφος από την κορυφή.

Στο -4 από την κορυφή έμεινε η ΑΕΛ μετά τη νίκη της με 2-0 στην έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας όπου είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοσόνου. Από την άλλη η Κοζάνη δεν μπόρεσε να... απόδραση από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου και έμεινε στο 0-0.

Αναγέννηση Καρδίτσας - ΑΕΛ 0-2

Σκόρερ: 61′, 64′ Κοσσονού

Η ΑΕΛ πέρασε από την Καρδίτσα επικρατώντας της Αναγέννησης με 2-0 και ανέβηκε στην 2η θέση του Βορείου Ομίλου της Super League 2. Οι «βυσσινί» που είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοσσονού ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ, έφτασαν τους 11 βαθμούς σε 6 ματς, με τον Λεβαδειακό να είναι πρώτος με 15 σε 5. Η Αναγέννηση από την πλευρά της έμεινε στους 3 βαθμούς και την 8η θέση. Στα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάποιο τέρμα, με τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 0-1. Συγκεκριμένα ο Πεντρόσο πέρασε τον Τσέλιο αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι με το 0-0 να μένει ως το τέλος. Στο δεύτερο ημίχρονο όλα τελείωσαν μέσα σε τρία λεπτά και μάλιστα από τον ίδιο παίκτη. Ο Κοσσονού ήταν αυτός που έκρινε το ματς κάνοντας αρχικά στο 61' το 0-1 και τρία λεπτά αργότερα πάλι με σουτ το 0-2 δίνοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Τομάσεβιτς (63′ Ντουμάνης), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Μπούζας, Κοζορώνης, Κέρθι, Βερνάρδος (68′ Κορέλας), Ξύδας (46′ Μακρυδάκης), Αθανασιάδης (57′ Κονίγκλιο).

ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας (87′ Θωμαΐδης), Κοσσονού, Αντράντα, Οτόρμιν (63′ Πατράλης), Πεντρόσο, Μαυριάς (78′ Παπαδόπουλος).

Απόλλων Πόντου – Κοζάνη 0-0

Χωρίς νικητή αλλά και γκολ έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Απόλλωνα Πόντου και την Κοζάνη. Μια αναμέτρηση που καθυστέρησε να αρχίσει 20 λεπτά και αγωνιστικά δεν μας προσέφερε και πολλές συγκινήσεις με το 0-0 να μένει ως το τελευταίο σφύριγμα του Κακουλίδη. Με τον βαθμό αυτό οι γηπεδούχοι έκαναν σεφτέ παίρνοντας τον πρώτο τους και βρίσκονται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι φιλοξενούμενοι τους 10 ανεβαίνοντας στην 3η θέση του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Λαμπίρης, Μουμίν, Αμπουντού, Αγκουάντο, Μπλανκ Καζάου, Ντε Τόμας.

Κοζάνη: Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τσιμπούκας, Ίτσιος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης, Σιατραβάνης, Γραμμένος, Ποζατζίδης.