ΠΑΟΚ Β' – Παναθηναϊκός Β' 3-1: Τριάρα με ανατροπή οι «ασπρόμαυροι»

ΠΑΟΚ Β' - Παναθηναϊκός Β'

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ Β' κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να επικρατήσει του Παναθηναϊκού Β' με 3-1 για την 29η αγωνιστική της Super League 2.

Μπορεί βαθμολογικά να μην ήταν ντέρμπι, αλλά το μεγάλο παιχνίδι στην 29η αγωνιστική στον Βόρειο Όμιλο ήταν η μάχη του ΠΑΟΚ Β' με τον Παναθηναϊκό Β'. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν στο δεύτερο και επικράτησαν με 3-1. Με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 49 βαθμούς παραμένοντας στην 3η θέση, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στους 33 και έπεσαν στην 8η, καθώς ο Αλμωπός Αριδαίας έφτασε τους 36.

Στα του αγώνα ήταν ένα παιχνίδι που εκτός από τα 4 γκολ είχε ευκαιρίες, δοκάρια, χαμένο πέναλτι, τα πάντα. Αρχικά στο 7' οι γηπεδούχοι με τον Δαρέλα έφτασαν μια ανάσα από το 1-0, αλλά ο ποδοσφαιριστής τους αστόχησε στο πέναλτι. Και πάλι ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, αλλά στο 21' ο Γρόσδης είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι του Λίλο, όπως και η προσπάθεια του Χατζηστραβού στο επόμενο λεπτό.

Σαν να μην έφταναν το χαμένο πέναλτι και τα δύο δοκάρια στους Θεσσαλονικείς, ο Παναθηναϊκός Β' κατάφερε να προηγηθεί με τον Μπιλάλ στο 36', σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 2ο ο Πανίδης κατάφερε να ισοφαρίσει για τον ΠΑΟΚ στο 57', ενώ στο 66' με τον Νινούα είχε και 3ο δοκάρι. Στο 71' όμως κέρδισε πέναλτι και ο Γκορντεζιάνι έκανε το 2-1 για να κάνει στο 89' ο Κωττάς το 3-1.

Σκόρερ: 57′ Πανίδης , 71′ Γκορντεζιάνι, 89′ Κωττάς. – 36′ Μπιλάλ

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μοναστηρλής, Μελετίδης, Γιαξής (46′ Νινούα), Κωττάς, Τσοπόρογλου (46′ Κιτσάκης), Ουεντραόγκο, Γρόσδης (46′ Παναγιώτου), Σπυράκος, Χατζηστραβός, Δαρέλας (46′ Πανίδης), Γκορντεζιάνι (79′ Σελιμάι).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαντσίνι (68′ Νταμπίζας), Κυριόπουλος, Προδρομίτης (60′ Γιόνσον), Σαρδέλης (68′ Σαρπέζης), Τερεζίου, Λαμψίας, Μπιλάλ, Καραμπάς (60′ Βουτσάς).

15. Απόλλων Λάρισας 4 (27 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.