Χανιά-ΑΕΚ Β' 1-1: Έφτασαν τα 12 ματς χωρίς ήττα οι Κρητικοί

αεκ

Συνεχίστηκε το αήττητο σερί των Χανίων καθώς έμειναν στο 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ Β' ενώ με το 3-0 η Καλαμάτα επικράτησε του ΟΦ Ιεράπετρας.

Με γκολ στο 89', η ΑΕΚ Β' πήρε την ισοπαλία από τα Χανιά (1-1) αλλά δεν σταμάτησε το αήττητο σερί που τρέχουν ενώ με... ξέσπασμα το τελευταίο ημίωρο, η Καλαμάτα επικράτησε με 3-0 του ΟΦ Ιεράπετρας.

Χανιά-ΑΕΚ Β' 1-1

Αν και τα Χανιά δεν έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον, η άνοδό τους είναι εντυπωσιακή καθώς μετά το διπλό στην Κηφισιά, είχαν τη νίκη στα χέρια τους αλλά στο 89', η ΑΕΚ Β' πήρε την ισοπαλία αλλά δεν σταμάτησε το σερί των Κρητικών που έφτασαν τις 12 αγωνιστικές χωρίς ήττα (!).

Ο Ηλίας Τσέλιος ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με ωραίο σουτ και εν τέλει ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Η ΑΕΚ πίεσε, προσπάθησε να βρει τον δρόμο προς την ισοφάριση και στο 89ο λεπτό το κατάφερε, όταν ο Γεωργέας νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε και έκανε το τελικό 1-1.

Σκόρερ: 14' Τσέλιος - 89' Γεωργέας

ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Κατσούρι, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Τσέλιος, Λεμονής, Μπουρσέλης, Κόλα, Ζέκχοφ, Μάναλης.

ΑΕΚ Β': Γκίνης, Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Κ. Σταμούλης, Κορομηλάς, Πάπα (69′ Λέλεκας), Πανεράς, Σκόνδρας, Γκολφίνος (69′ Γ. Σταμούλης), Χριστόπουλος.

Καλαμάτα-ΟΦ Ιεράπετρας 3-0

Το τελευταίο μισάωρο του ματς ήταν αρκετό για να φέρει τη νίκη στην Καλαμάτα με 3-0 κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν ιδιαίτερες φάσεις από τις δύο ομάδες, όμως στην επανάληψη, η Καλαμάτα ανέβασε ρυθμό και πίεσε τον ΟΦ Ιεράπετρας για να βρει το γκολ της νίκης.

Αρχικά στο 63ο λεπτό ο Παπατόλιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ρόβας έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Δευτερόλεπτα μετά, ο Τάτος έκανε το κόρνερ, ο Μπαξεβάνος πήρε την κεφαλιά αλλά και αυτή η προσπάθεια σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά, στο 68' ο Ματέους με πλάσε νίκησε τον Νεόπουλο και έκανε το 1-0. Ο Τάτος θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη αλλά ο νεαρός πορτιέρε της Ιεράπετρας απέκρουσε στο 74' την εκτέλεση του πέναλτι. Τελικά, το 2-0 ήρθε από τα πόδια του Βασιλόγιαννη στο 77ο λεπτό, το οποίο σφράγισε και το τρίποντο των γηπεδούχων. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Πασάς στο 89ο λεπτό.

Σκόρερ: 68' Ματέους, 77' Βασιλογιάννης, 89' (π.) Πασάς

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Καραγκούνης, Μπακαγιόκο, Μπαξεβάνος, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Ματέους (79′ Τριανταφυλλάκης), Τάτος (90′ Δρούγας), Βασιλόγιαννης (90′ Γκότσης), Αρναρέλλης (58′ Πασάς), Ρόβας (79′ Μπουλλάρι).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Tζελέπης (61′ λ.τ Νεόπουλος), Κάρδαρης, Κόκας, Ντέντλερ, Καλλιτσουνάκης (58′ Παπαδάκης), Ίννος, Χιμένεθ, Μπλανκ Καζάου, Παπαδάκης, Τσόφλιας, Καραμπέτσος.

15. Ηρόδοτος -11 (25 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.