Ολυμπιακός Β’-ΑΕΚ Β’ 1-1: Ο Χριστόπουλος έκλεψε τη νίκη από τους «ερυθρόλευκους»

οσφπ

Ο Χριστόπουλος χάρισε στην ΑΕΚ Β' την ισοπαλία με γκολ στο 90+4' κόντρα στον Ολυμπιακό Β' (1-1) στις εγκαταστάσεις στον Ρέντη.

Αν και όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός Β' θα έφευγε με τη νίκη, ο Χριστόπουλος στο 90+4’ χάρισε την ισοπαλία στην ΑΕΚ Β’.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσαν την ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά. Ο Λιάτσος στο 8ο λεπτό απείλησε με μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 14’ ήρθε και η πρώτη μεγάλη φάση, όταν ο Αλγκασίμ Μπα έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά το πλασέ του απομακρύνθηκε από τον Χατζηεμμανουήλ. Η ΑΕΚ απάντησε τρία λεπτά μετά, με τον Πάρρα να κάνει το σουτ αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι, έψαχναν το γκολ και το βρήκαν στο 41ο λεπτό, όταν η μπάλα έφτασε στον Νίκολιτς και εκείνος από πλάγια θέση πλάσαρε εξαιρετικά για το 1-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρξαν ιδιαίτερες φάσεις, με την ΑΕΚ να πιέζει περισσότερο στα πρώτα λεπτά αλλά χωρίς να έχει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Τελικά στην τελευταία φάση του ματς, η ΑΕΚ κέρδισε το κόρνερ, όταν ο Πάρρας έκανε τη σέντρα σουτ και ο νεαρός πορτιέρε με τη βοήθεια του δοκαριού απομάκρυνε. Έτσι, ο Χριστόπουλος με κεφαλιά νίκησε τους αντίπαλους στόπερ και τον Παπαδούδη, κάνοντας το 1-1.

Ολυμπιακός Β' (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα (87′ Πινακάς), Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος, Καλογερόπουλος, Αποστολόπουλος, Νίκολιτς, Μαρίνος, Ι. Ιμπαγάσα (60′ Σουρλής), Κωστή, Σουρλής.

ΑΕΚ Β' (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Κατσικάς (46′ Γκολφίνος), Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Ραντόνια, Λέλεκας, Νούλας (55′ Γερολέμου), Παρράς, Τζούντα Γκαρσία (55′ Κ. Σταμούλης), Απ. Χριστόπουλος, Μαχαίρας.

15. Ηρόδοτος -11 (24 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.