Παναθηναϊκός Β’-Μακεδονικός 1-1: Πήρε την ισοπαλία με αυτογκόλ στο τελευταίο λεπτό

ΠΑΟΚ

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Μακεδονικός θα έπαιρνε τη νίκη, ο Λεωνιδόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της... ομάδας του και ο Παναθηναϊκός Β' έκλεψε την... ισοπαλία στο 90+3'.

Αν και ο Μακεδονικός κρατούσε το προβάδισμα κόντρα στον Παναθηναϊκό Β' μέχρι και το τελευταίο λεπτό, ο Λεωνιδόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι οι δύο ομάδες έφυγαν από το ΟΑΚΑ με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να πατούν καλύτερα από την αρχή του παιχνιδιού και είχαν τις πρώτες σημαντικές φάσεις του ματς. Στο 19ο λεπτό ο Ταβάρες κουβάλησε υπέροχα την μπάλα μέχρι τα όρια της περιοχής αλλά το σουτ του Άογκοστίνιο σταμάτησε πάνω στον αντίπαλο πορτιέρε.

Στο 27ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, με τον Φουρτάδο να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Γουναρίδη. Ο Μακεδονικός αντέδρασε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 39ο λεπτό έφτασε στα όρια της αντίπαλης περιοχής, όπου ο Σιατραβάνης έφερε την μπάλα στο δεξί αλλά το φαλτσαριστό σουτ πέρασε δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, παρά τον γρήγορο ρυθμό και τις καλές προϋποθέσεις για γκολ και τις δύο ομάδες. Οι φάσεις μειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να ψάχνουν με κάθε τρόπο να επιτεθούν. Στο 73ο λεπτό ήρθε η ευκαιρία του Μακεδονικού για να περάσει μπροστά στο σκορ.

Ο Σιδεράς έκανε λάθος πάσα, ο Σιατραβάνης πάτησε στην περιοχή και κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι από τον νεαρό στόπερ που τον ανέτρεψε. Ο Τσοκάνης ανέλαβε την εκτέλεση και το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης άμεσα αλλά στο 76ο λεπτό, το σουτ του Μαρτίνη, ο οποίος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή αλλά η προσπάθεια του κατέληξε δίπλα από το δοκάρι. Οι Πράσινοι πίεσαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό και στην τελευταία φάση του αγώνα, κατάφεραν να… κλέψουν την ισοπαλία.

Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λεωνιδόπουλος με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στερώντας της τη νίκη στο 90+3’ και κάνοντας το 1-1. Αυτό έμελε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Β’: Μαργκόνο, Σιδεράς (81′ Δημητριάδης), Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Φουρτάδο (70′ Τερεζίου), Κυριόπουλος, Προδρομίτης, Ταβάρες, Αγκοστίνιο (63′ λ.τ Έμπο), Λαμψίας (81′ Σερπέζης), Καραμπάς (81′ Καρβούνης).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Σαραγιώτης, Κοτταρίδης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Σιατραβάνης (87′ Γαρύφαλλος), Γκέντσογλου (79′ Σαραντίδης), Ζαφειράκης (68′ Ουνγιαλίδης), Σιμόνι (68′ Τσιλιγγίρης).

Νίκη Βόλου-Ηρακλής Λάρισας 1-0
Απόλλων Λάρισας-Διαγόρας Ρόδου 0-3 (α.α)

15. Απόλλων Λάρισας 4 (20 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.