Νίκη Βόλου-Ηρακλής Λάρισας 1-0: Έκανε το... καθήκον της και έβαλε «ζόρια» στους Θεσσαλούς

παοκ

Η Νίκη Βόλου επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή Λάρισας, παρέμεινε στην 4η θέση και κράτησε την ομάδα του κάμπου στο -5 από την έξοδο της επικίνδυνης ζώνης.

Το γκολ του Γρομητσάρη ήταν αρκετό για τη Νίκη Βόλου ώστε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας και να του βάλει ακόμα περισσότερα... ζόρια στο θέμα της παραμονής.

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν τις... διαθέσεις τους, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που δεν θα τους έβαζε σε περιπέτειες. Και αυτό έγινε στο 8ο λεπτό όταν ο Γρομητσάρης νίκησε τον Φαρμάκη και έγραψε το 1-0 για την ομάδα της Νίκης, με το οποίο το κλαμπ του κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε του αγώνα.

Μέχρι τότε, οι Θεσσαλοί έψαξαν να βρουν και δεύτερο γκολ και στο 88ο λεπτό ο Μέτσε είχε την ευκαιρία να κλειδώσει το τρίποντο αλλά ο Φαρμάκης έπεσε σωστά και απέκρουσε το πέναλτι. Ο Ηρακλή Λάρισας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά χωρίς επιτυχία, με αποτέλεσμα να υποστεί την ήττα και να μπει σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες στο θέμα της παραμονής καθώς έμεινε στο -5 από τον Απόλλωνα Πόντου.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπουργάνης, Γρομητσάρης, Αναστασίου (62′ Τζιώρας), Ανδρέου (46′ Δεληζήσης), Τοπαλίδης, Μέτσε, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς, Ολαϊσόλα (75′ λ.τ Κυριακίδης), Σιαφά (62′ Κάσσος), Μιράντα (62′ Κρητικός).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Κάσας (82′ Χρηστίδης), Λούκας Γκαρσία, Κέρι (57′ Τασιούλης), Χατζής, Μπάμης (72′ Συρεγγέλας), Γκουγκούδης, Γκαλίτσιος (82′ Λεσάι), Καμπέρης, Μπόσιο.

Νίκη Βόλου-Ηρακλής Λάρισας 1-0
Απόλλων Λάρισας-Διαγόρας Ρόδου 0-3 (α.α)

15. Απόλλων Λάρισας 4 (20 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.